Jeśli zatrudnisz architekta a on stworzy Ci projekt wnętrza, efekt będzie możliwy do przewidzenia, a prace na budowie pójdą łatwiej. Każdy wykonawca będzie wiedział co ma robić, nie pytając o to Ciebie. A to dzięki temu, że oprócz wizualizacji i ustaleń z Tobą, architekt sporządzi projekt techniczny przeznaczony dla ekip wykończeniowych, w którym przeniesie na papier wszystkie Wasze ustalenia. W oparciu o ten rozrys będzie działało całe grono wykonawców: ekipa wykończeniowa, parkieciarz, pan od kominków, schodów, szklarz, stolarz. Bez projektu na budowie będziesz stale zaangażowana Ty – wszystko będziesz musiała pokazać wykonawcy palcem! Ale jak pokazać wykonawcy gdzie mają być gniazda i lampy w 150-metrowym domu? Przyznam, że trudno mi sobie wyobrazić taką sytuację!
Jak wiesz, poza pisaniem bloga prowadzę pracownię projektową i jestem autorką dziesiątek projektów, oraz wielu, naprawdę WIELU rozrysów technicznych. Żeby Cię zachęcić do współpracy z architektem wnętrz (niekoniecznie ze mną), i pokazać korzyści z niej płynące, przygotowałam prezentację typowego projektu technicznego.
To projekt z mojej pracowni, ale większość doświadczonych pracowni tworzy opracowanie na podobnym poziomie. Na warsztat wzięłam niedawno robione nieduże, ok 60 metrowe mieszkanie.
Idźmy po kolei. Projekt zawiera następujące rzuty:
Ogólny rzut układu
Ten rzut służy klientowi, czyli Tobie, do zorientowania się w ogólnym układzie sprzętów i pomieszczeń. Są pokazane ogólne wymiary ścian i przejścia między meblami.
Rzut wyburzeń
W wielu mieszkaniach dochodzi do znacznych zmian w układzie pomieszczeń. Obrazuje to rzut wyburzeń.
Rzut wykonawczy
Ten rzut to główny rzut dla ekipy wykonawczej. Są na nim informacje co i gdzie idzie na ściany, komentarze do trudniejszych elementów. Nie każdy architekt tworzy taki rzut, ja tak, bo sprawdza mi się to na budowach. Co znaczy sprawdza? To, że praktycznie nie mam telefonów z pytaniami!
Schemat elektryki
Wnętrzarze nie są uprawnionymi projektantami instalacji, zatem projekt elektryki to schemat rozmieszczeń punktów elektrycznych – gniazd, punktów świetlnych, przewodów do rolet itd. Jest to podstawa aby Twój elektryk dobrał przekroje przewodów i wykonał instalację tak, by współgrała z planowanym układem mebli. Wszystko musi się zgadzać co do centymetra.
Odnośnie elektryki, architekt ustali z Tobą nie tylko wygląd lamp, ale też miejsce gdzie poszczególne źródła światła mają się zapalać i gasić – liczą się tutaj osobiste przyzwyczajenia!
Hydraulika
Sufity, sztukaterie i posadzki
Rozrys mebli
W każdym mieszkaniu część zabudów – jak kuchnie i garderoby- jest projektowana na wymiar. Gotowe rysunki możesz wysłać stolarzom do wyceny – są na nich opisane użyte materiały, typy okuć meblowych, podane dokładne wymiary – dzięki temu Twoja zabudowa nie będzie fantazją stolarza, a dokładnie tym, co sobie zaplanujesz!
👉Stolarze lubią narzucać zamienne rozwiązania (czasem ich uwagi są wartościowe, ale bywa też, że zmiany które proponują wynikają z ich późniejszej wygody w realizacji).
👉 Lubią też, jeśli nie masz projektu i wszystko ustalasz ustnie, oszczędzać na okuciach (systemy szuflad) i o tym nie mówić. Przy dużej ilości szuflad cena zmienia się diametralnie, dlatego zamiast droższych i lepszych (np. Blum) możesz widząc atrakcyjną cenę, wybrać stolarza który dał Ci tańsze i gorsze okucia (na przykład kulkowe, lub chińskie zamienniki)! Jesli nie masz projektu który je precyzuje, spytaj o okucia, wpiszcie je do umowy.
👉 Jeśli wyceniasz gotowy projekt, masz większą kontrolę nad tym, że wszystkie wyceny będą zawierać to samo i możesz łatwo porównać ceny.
Dzięki pracy na podstawie projektu,
masz czarno na białym, jak ma wyglądać zabudowa.
Bez niedopowiedzeń i bez późniejszych rozczarowań.
Kuchnia, garderoba
W kuchni i garderobach ustalamy wysokości użytkowe szafek i szuflad.
Możesz wszystko rozplanować. Architekt umieszcza w projekcie ważne uwagi, na przykład o tym,
jak ma być zamontowane oświetlenie podszafkowe.
Pozostałe rysunki
Każde mieszkanie i każdy dom są inne, natomiast projekt obrazuje wszystkie, także nietypowe elementy wnętrza.
Może to być barierka schodów:
…projekt kominka:
…czy też stolarki drzwiowej, jeśli robicie nietypowe drzwi:
Korzyści z posiadania projektu technicznego:
- Twoja wolna głowa i czas podczas budowy.
Pytań nie unikniesz, ale będzie ich o niebo mniej! - Szybki postęp prac, każdy wie co robić
- Brak kosztownych zmian w trakcie budowy
- Łatwość wycen i porównywania ofert
- Konkretne umowy podpisywane na określone prace, a nie “rozliczymy się za każdy etap”.
Jeśli nie ma projektu to nikt nie wie, co dokładnie będzie robione. - Architekt wylicza ilości materiałów do zamówień!
Zamawiasz wszystko nie czekając aż powie Ci to wykonawca.
Na większość płytek czeka sie 4-6 tygodni!
No i pamiętaj, że w końcu:
Projekt to papier,
a papier to dokument w razie sporu!!
Projekt w postaci rysunków to oczywiście nie jest całe opracowanie, które otrzymasz od architekta.
w toku Waszej współpracy powstaną jeszcze wizualizacje i spis elementów do zamówień. Możesz również poprosić o orientacyjny kosztorys prac. Zapraszam do pozostałych artykułów o współpracy z architektem!
Owoce wspólnej pracy mojej i moich klientów obejrzysz na stronie pracowni którą prowadzę! Zapraszam Cię również do śledzenia Archiguru na Instagramie i Facebooku.
Wrzucam tam regularnie treści dla osób, które urządzają się samodzielnie,
bez architekta 🙂
Jeśli ten artykuł był pomocny będzie mi miło jak zostawisz komentarz!
Jeśli chcesz podejrzeć, jak przebiega praca nad projektem, to zapraszam Cię do śledzenia cyklu „Projekty w toku”. Zobacz, jak krok po kroku powstaje model 3d przestrzeni, na którym rozważane są wszystkie rozwiązania, potem robione są ostateczne wizualizacje, i jak to wszystko przekłada się na realne wnętrze.