Hej! Kilka tygodni temu firma Saint Gobain Glass przesłała mi próbki szkieł ozdobnych, o które prosiłam. Gdy tylko doszły, bardzo się ucieszyłam! Bo wiecie co? Po pierwsze kończę urządzać moją wzorcownię, i przyszedł czas gromadzenia wszelkiego rodzaju próbek! A po drugie… jestem wielką fanką “otwierania” przestrzeni i jej doświetlania. A co, jak nie szkło, nam to umożliwia? W pierwszej chwili postanowiłam po prostu pokazać Wam moje próbki na dobrych fotografiach, bo wiem, jak trudno w necie znaleźć informacje o faktycznej przezierności poszczególnych typów szkła. Zdjęć jest mało i człowiek się głowi jak to wyjdzie w realu.. – wiem – bo sama szukałam! Potem naszło mnie na pogłębienie tego tematu i pokazanie Wam także innych super opcji dotyczących szkła do wnętrz “w ogóle”. Bo gdy chcemy do wnętrza wpuścić światło, ale zachować trochę prywatności, to wcale nie jesteśmy skazani na nudne, biurowe, mleczne szkło.
W kolejnym wpisie pokażę CI zatem ciąg dalszy historii – czyli co można uzyskać laminując w szkle przeróżne, niespodziewane rzeczy, takie na przykład jak tkanina lub fornir! Super sprawa. A więc do dzieła! Oto, co mamy do wyboru w temacie szkła.
Podstawowy wybór – szkło przezierne.
Dla porządku napiszę dwa słowa o podstawowym wyborze: szkle przeziernym. Jest piękne, klasyczne, nie drażni swoim wzorem, nie znudzi Ci się, i wszystko przez nie pięknie widać. To są zalety. Wadą w zależności od okazji, może być właśnie zbytnia przezierność. Jeśli chcesz uzyskać prywatność, rozwiązaniem jest powieszenie za przeszkleniem rolety lub tkaniny. Po jej rozsunięciu uzyskujesz perspektywę na całą przestrzeń.
zwykłe szkło – tzw. “zielone”
Opti white – szkło z mniejszą ilością zieleni.
Przy wyborze szkła przeziernego, wiedz, że oprócz podstawowego szkła, tak zwanego “zielonego” za mała dopłatą możesz mieć tak zwane szkło wyższej klasy, tak zwane “opti white” które jest pozbawione większości zielonego refleksu – mówiąc krótko bardziej jasne, białe! Próbki dostarczył mi mój ulubiony szklarz Andrzej Kamiński – polecam wszystkim z Warszawy i okolic – rzetelny wykonawca i fajny człowiek!
szkło opti white
Szkło “mleczne”
Szkło “mleczne” czyli nieprzezroczyste, białe, można uzyskać na 3 sposoby. Poprzez piaskowanie (sposób który powoduje że na piaskowanej stronie widać odciski palców), trawienie (nie widać odcisków palców) oraz laminowanie folią w półprzeziernym białym odcieniu. Szkło mleczne jako często używane w biurach, kojarzy nam się raczej oficjalnie. Tu na próbkach sfotografowałam satynę (szkło o powierzchni trawionej) wykonaną na szybie zwykłej (“zielonej” i opti white). Różnica jest znaczna!
Szkło lakierowane – uwaga, wybierz dobry rodzaj szkła pod lakier, żeby nie zakłócić jego koloru!
Jeśli chcesz uzyskać dowolny kolor szkła, a nie zależy Ci na przezroczystości, możesz kupić gotowy produkt (matelac) lub zamówić u szklarza szkło lakierowane w dowolnym kolorze z palety RAL lub NCS. Tylko jedna uwaga – poproś szklarza o to, by jako podkład wykorzystał szkło opti white! W przeciwnym razie ryzykujesz, że zamiast białego – zobaczysz w swojej kuchni nieoczekiwanie kolor zielony! Takich brawurowych wtop jest wiele. Na przykład:
Ważne! Nie oczekuj, że szkło opti white będzie zupełnie pozbawione zielonego odcienia – tak dobrze to nie będzie. Ale różnica między zwykłym szkłem a szkłem opti jest znacząca. Poniżej – biały lakier na szkle opti, powierzchnia satynowana.
Antisol – szkło barwione w masie.
Szkło może być także barwione w masie. Jest wtedy przezierne, ale ciemniejsze. Dwa najłatwiej dostępne kolory to antisol brąz i antisol grafit . To szkło barwi się od razu w hucie – więc na rynku nie ma zbyt wielu opcji kolorystycznych. Zaletą jest fakt, ze po hartowaniu możesz z niego zbudować przeszklenie na cała wysokość pomieszczenia, bez żadnych ram. Dla mniejszych przeszkleń (w ramach) lub barierek, możesz uzyskać łatwo dowolny kolor poprzez laminowanie. Podczas laminowania między dwie cienkie tafle niehartowanego szkła wklejane są folie o różnym stopniu przezroczystości oraz dowolnym odcieniu. Poniżej na fotce antisol brąz.
Szkło ozdobne oranamentowe
Szkło ornamentowe to wysokiej jakości białe szkło z ukształtowanym w hucie wzorem (wypukłym z jednej lub z obu stron). Produkuje je kilka dużych firm – między innymi Saint Gobain Glass – dostawca próbek, które dziś Wam pokażę. Drugim dużym producentem jest firma Pilkington. Szkło ornamentowe ma wiele interesujących zastosowań:
- możesz przeszklić nim drzwi, chcąc doświetlić korytarz, ale zamazać zawartość pokoi,
- robić przeszklone fronty mebli (w kuchni, garderobach),
- albo tworzyć modne industrialne przeszklenia na stalowych ramach.
szkło SGG CATHEDRAL MAX w mojej realizacji
Szkło SGG VISIOSUN
Rodzajów szkła ornamentowego jest wiele!
Specjalnie dla Ciebie przygotowałam mały poligon doświadczalny, złożony z wesołej ekipy – kwiatka, cukierniczki, żółtego kurczaczka i dwóch świeczek. Na ich tle pokazuję wybrane przeze mnie, moim zdaniem najciekawsze wzory (z oferty Saint Gobain Glass). Oceń jak bardzo pokazują co jest za nimi! Żeby ułatwić wyłapanie różnic…
…każdą próbkę fotografowałam w trzech pozycjach:
– w bezpośredniej odległości (dotykając obiektów)
– osuwając próbkę ok 20 cm od obiektów
– w odległości 35 cm od obiektów.
Zaczynamy? Oto próbki!
Szkło SGG Kathedral MAX – podstawowe do tradycyjnych drzwi
SGG Kathedral MIN – chmurka pomniejszona
SGG Listral D – podstawowe do nowoczesnych drzwi.
Industrialne SGG Estriado. Przeszklenia, fronty w kuchni.. Jedno z moich ulubionych 🙂
Nieco trącące “ciocią” ale może się przydać – SGG Waterfall
Bardzo uniwersalne SGG Masterglass Point – moim zdaniem do każdego wnętrza.
Surowe SGG Wired Retinato D
Eleganckie i nowoczesne SGG Visiosun on Diamant. Love it!
Nieco oldschoolowe ale znajdzie się zastosowanie –
SGG Silvit
Super wybór żeby przeszklić drzwi – SGG Masterglass Ligne. Bardzo lubię to szkło!
Modne w biurach, ale nie tylko! SGG Pixarena
Piękne te próbki, prawda? 🙂
Na temat szkła ornamentowego to na razie wszystko! Jak tylko znajdę jakieś ciekawe inne wzory, to na pewno je dodam! Chyba, że coś znasz – w takim razie pisz! A za jakiś czas obiecuję dokończyć temat przeszkleń wpisem o szkle laminowanym – stwarza wiele inspirujących rozwiązań 🙂
Znajdziesz mnie też na FB – warto śledzić ?