ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
    • Projektowe TRIKI
    • Częste błędy
    • Wybierz dobrze!
  • Robimy remont
    • Zanim kupisz mieszkanie
    • Remont krok po kroku
    • Dobry fachowiec
  • Moim okiem
    • To, co kocham
    • Archiguru w podróży
    • Domy gwiazd
  • Projekty w toku
Witaj na Archiguru!

Przed Tobą blog o wnętrzach
pełen rozwiązań, które
łatwo wykorzystasz u siebie!
Znajdziesz tu same konkrety
plus kilka wątków dla pasjonatów.
Po moje bieżące przemyślenia
i nowości wejdź na:

     

 

Potrzebujesz porady?

Potrzebna Ci szybka porada i pomoc w gardłowej sprawie?
Pogotowie wnętrzarskie - do usług!

Szukasz architekta?

Jeśli chcesz zlecić projekt profesjonaliście i otrzymać pełne opracowanie techniczne, zapraszam Cię serdecznie!
Wejdź na stronę mojej pracowni

ARCHIGURU blog
723
0
7
ARCHIGURU blog ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
    • Projektowe TRIKI
    • Częste błędy
    • Wybierz dobrze!
  • Robimy remont
    • Zanim kupisz mieszkanie
    • Remont krok po kroku
    • Dobry fachowiec
  • Moim okiem
    • To, co kocham
    • Archiguru w podróży
    • Domy gwiazd
  • Projekty w toku
Autorka

Witaj! Nazywam się Iza Rydygier.
Za dnia pracuję jako architekt wnętrz, nocami piszę bloga:)
Na wszelkie Twoje pytania z przyjemnością odpowiem w komentarzach. Zachęcam do dyskusji i wymiany poglądów.
Uwaga! Po więcej nowości i moje bieżące przemyślenia wejdź tu:
   
Pracownia projektowa

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA…
  • Wybierz dobrze!

Pokój ucznia – cz. 1

  • 6 lipca 2022
  • Archiguru
Total
23
Shares
23
0
0
0
0

Wakacje już na półmetku, a to oznacza, że niedługo wracamy do szkoły. To ostatni gwizdek żeby przygotować najbliższe otoczenie naszego dziecka – czyli jego pokój – do nowych, coraz doroślejszych wyzwań. Dobra wiadomość jest taka, że żeby pokój dziecka spełnił potrzeby “szkolniaka” nie trzeba od razu robić wielkiego remontu. Chodzi bardziej o trafione rozwiązania, które będą atrakcyjne dla dzieci od 1 do 8 klasy, a później, dzięki bardzo drobnym zmianom, dla licealistów.

Dziś pierwsza część artykułu – FUNKCJONALNOŚĆ w pokoju ucznia. Za tydzień zajmiemy się tym, co jest równie ważne dla naszych dzieci – wyglądem, a konkretnie: żeby nie było obciachu.

Biurko dla ucznia – kluczowy mebel

Jakie biurko wybrać? Przyszłościowe, ale nie zbyt bajeranckie. Konkrety według mnie są takie:

  • WYMIARY. Wybierz biurko nie za małe, bo książek będzie coraz więcej, a do tego z czasem dojdzie laptop, ale też nie za duże, dziecko szybko rośnie, ale z początku duże biurko je przytłoczy. Moim zdaniem minimalny i też optymalny wymiar to 120×60 cm. Szersze możesz brać z myślą o przyszłości, co na pewno nie zaszkodzi, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dzieci szybko rosną. Kolejny typowy wymiar to 140 cm.
  • REGULACJA. Możliwość dopasowania wysokości nie jest jakimś obowiązkiem, ale rozważ ją, zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko jest niższe i będzie dłuuuugo dorastało do standardowej wysokości blatu. Są różne modele regulowanych biurek. Niegdyś prym w tej dziedzinie wiodła firma Flexa. Co sądzę o ich biurkach? Moim zdaniem, nie warto. Choć dizajn jest niezły, to po pierwsze cena z kosmosu, a pod drugie – wygląd jest jednak dość dziecinny i z tego powodu takie biurko będzie do wymiany w okolicach 4 – 5 klasy.

    Zatem: raczej NIE:
https://sklep.mebleflexa.pl/biurka-i-krzesla/biurko-woody-dabjasny-i-ciemny-rozowy-popsicle-cherry-120×726-cm.html

Co w zamian? Szukając biurka regulowanego, wybrałabym jedno z biurek elektrycznych. Cenowo zaczynają się od tysiąca zł, a regulacja wysokości jest płynna i wygodna! Przykładowy model pokazuję poniżej (zaznaczam, że nie znam tej firmy od strony jakości, ale producentów jest wielu). Rada: wybierając biurko sprawdź zakres regulacji. Najlepszy byłby miedzy 60 a 110 cm – przy tym najwyższym dziecko może nawet stać, na przykład podczas malowania, lepienia, majsterkowania, lub długich sesji nauki online.

TAK!

https://www.habys.pl/pl/products/akcesoria/biurka/biurko-flexidesk-stelaz-z-elektryczna-regulacja-1-silnik-bialy-blat-biurka-120×60-cm-gr-25-mm-buk-1240.html?gclid=Cj0KCQjw_viWBhD8ARIsAH1mCd7ySqqu53S_zuFDGYPHjzHQSVf9zQFy9y0dReI4mHTPKEpwDIQgZr4aAjHMEALw_wcB
  • Biurko nie powinno “lecieć w kosmos”. Czasem jak patrzę, czego to firmy nie wymyślą, żeby zachęcić skołowanych rodziców do zakupów, to aż mi oko cierpnie. Jak patrzę na biurko lewej, przypomina mi się fotel ginekologiczny. Ostry i naiwny kolor biurka prawej oznacza, że zmienisz je po ustąpieniu okresu zachwytu nad różowym, tj maksymalnie w drugiej klasie szkoły podstawowej.

NIE:

  • Ostre kolory przeszkadzają też w skupieniu, dlatego nie kupuj np. czerwonego biurka.. Moim zdaniem funkcjonalność jest zaklęta w prostocie.

NIE:

  • To biurko ma zbyt wiele dziwnych zakamarków, które ograniczają jego użytkowanie. Na przykład: żeby wysunąć szufladkę, trzeba przesunąć zeszyt. Takie rzeczy to pozorna wygoda. Z resztą to już nie te czasy, gdy w średniowiecznej sukni siadało się przy pulpiciku aby napisać list miłosny na pachnącej papeterii. Zatem:

NIE:

  • Weź pod uwagę także to, co jest pod biurkiem. Najwygodniej siedzi się symetrycznie, na środku – a nie będąc wciśniętym w kąt. Z tego powodu wolę biurka bez kontenerków montowanych na stałe, zwłaszcza jeśli nie mamy miejsca na szeroki blat.

NIE:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Żaneta ? Witaj w moim zaciszu? (@moje_male_zacisze)

TAK!

https://www.ikea.com/pl/pl/p/lagkapten-alex-biurko-dab-bejcowany-na-bialo-bialy-s49417653/

Pamiętaj, że na gotowych, sklepowych biurkach świat się nie kończy! Możesz też zrobić biurko wg własnego pomysłu – narożne, oparte na konenerkach, lub blat na wspornikach łatwo zrobić, a wygląda całkiem sympatycznie!

TAK!

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez a n j a (@butiksofie)

TAK!

Biurko – co lubię?

Jakie biurka osobiście lubię? Spośród tych o stałej wysokości, podobają mi się biurka tego typu:

TAK!

https://mebledoktor24.pl/biurka/biurko-scandinavian-wood.html

TAK!

https://homehood.eu/Biurko-z-szufladami-NIKKI-140-cm-oliwkowe-p2228
https://strongtree.pl/pl/p/Industrialne-biurko-drewniany-blat-120-cm%2C-czarne-metalowe-nogi-NELA-/10125

…. czyli proste, ALE mające jakiś wyraz. Biurka pudła (z zabudowanymi bokami z płyty) to moim zdaniem gorszy wybór.

NIE:

https://www.ikea.com/pl/pl/p/ejler-biurko-bialy-20471546/

Ażurowe nogi mają nad nimi tę przewagę, że pod biurko wpada więcej światła (jeśli stoi bokiem do okna lub pod wysokim oknem). W obu pokazanych przykładach są też szuflady, które uważam za praktyczne.

Co na blat?

Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonany jest blat – na lakiery w jednolitych kolorach trzeba będzie bardziej uważać, bo widać zarysowania i odpryski. Zatem jeśli się wahasz między drewnem lakierowanym transparentnie, a płytą mdf lakierowaną na kolor, wybieraj to pierwsze. Drewniane blaty będą się najlepiej starzeć.

TAK!

Nie kupuj biurka z blatem szklanym (który jest zimny dla rąk, głośny gdy się coś odstawia, i do tego się rysuje jak szalony), oraz blatem lakierowanym na wysoki połysk (tak jak i szklany, odbija światło z lampki, co oślepia). Czarny blat szklany to najgorszy pomysł, jaki w ogóle możesz mieć w kwestii stołu. Można się w nim przejrzeć, co bardzo rozprasza, a poza tym widać odbicia światła, każdą smugę i drobinkę kurzu. Przezroczyste szkło również rozprasza, ale z innego powodu – zza brzegu zeszytu złapiesz wzrokiem każdy ruch własnej stopy, kota, albo bałagan na półeczce.. Dlatego:

NIE: .. i jeszcze raz NIE:

Kolor? Raczej nie biały! Biały blat tworzy duży kontrast i łatwo się brudzi, na przykład od długopisu.

Meblościankom powiedź: NIE

W kontekście biurka i całego pokoju dla dziecka, chciałabym Cię namówić, żebyś wystrzegała się także “sztywnych” zabudów.

NIE:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez بازسازی مشهد|دکوراسیون|کابینت (@orna_interior)

To nic fajnego siedzieć przy czymś takim. I jak to zmienić, gdy się już naprawdę znudzi? Jak naprawić, gdy się wyszczerbi? Przy tym kosztuje sporo i czeka się długo.. Słowem? Bez sensu!

NIE:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez TheBabyAtelier (@thebabyatelier)

Kombajny też są fajne tylko z pozoru, a tak naprawdę ograniczające, przytłaczające i szybko się z nich wyrasta. Pokój ucznia to nie sala tortur. Nie musimy mieć przed oczami wszystkich zeszytów, książek i wielkiego monitora. To męczy.

NIE:

https://www.ikea.com/pl/pl/p/hemnes-biurko-z-nadstawka-biala-bejca-s29000504/

…Lepiej zrobić nad biurkiem tablicę lub inne rozwiązanie, które zmienimy z czasem, na przykład gdy będą dla naszego dziecka “obciachem”.

TAK!

Moja Nela miała nad biurkiem magnetyczną suchościeralną tablicę, aż w końcu ją zdjęła i powiesiła sobie… kupiony na SHEIN sztuczny bluszcz. Widać, tak jak mnie, relaksuje ją patrzenie na liście i drzewa.

Składowanie

Temat większej ilości półek na książki, zeszyty i podręczniki, przybory do pisania, a także miejsce na plecak, to kolejna sprawa do rozwiązania w pokoju ucznia.

Tak jak widzisz powyżej, rekomenduję biurka lekkie, niepołączone z szufladami i półkami. Czemu? Bo to najbardziej elastyczne rozwiązanie. Do biurka łatwo dodasz kontener – i wcale nie musi być od kompletu – lepiej dla pokoju, żeby wrzucić w tej kwestii na luz.

Nad biurkiem masz całą ścianę do dowolnej aranżacji. Pomysłów tu jest tysiąc. Możesz zrobić dowolne półki, przegródki, a nawet szafki.

Najwięcej miejsca na trzymanie książek i zabawek nad biurkiem zapewni Ci stolarska zabudowa.

Spod szafek lub półek przy odrobinie starań możesz puścić podświetlenie ledowe, zapalane na dotyk… Spód szafek powinien być ok 60 cm od blatu.

Jeśli chcesz zrobić to z pomysłem i taniej, to fajnie wychodzą systemy ścienne z Ikea, (a także kuchenne witryny :). Załatwiają temat braku miejsca na przechowywanie nie tylko książek, ale nierzadko także ubrań, lego itd..

Co z plecakiem? To gadżet każdego ucznia.

Plecak fajnie powiesić na ścianie (możesz użyć ściennego haczyka na ubrania) ale życie pokazuje, że dzieci tego nie używają. Mój plecak też zwykle zamulał obok łóżka i miał szczęście, jeśli został codziennie wypakowany 😉

Łóżko… również dla gości?

Łóżko to kolejny ważny punkt. Twoje dziecko niedługo będzie nastolatkiem, a temat “nocowanek” – czyli odwiedzin kolegi lub koleżanki na noc, będzie coraz częstszy. Czemu więc nie zmienić łóżka na rozkładane lub szersze?

Klasykiem jest tu Hemnes z Ikea..

Możesz też wymienić starsze, dziecinne łóżko na bardziej docelowe, czyli małe łóżko “dorosłe” – takie z dobrym materacem. Dzieciaki uwielbiają spać razem! Do tego wystarczy szerokość 120 cm.

Bardzo lubię łóżka tapicerowane – nie da się o nie uderzyć, nawet podczas skakania i szaleństw. Wiele modeli ma też praktyczną skrzynię na pościel.

Wokół łóżka możesz wykreować fajny nastrój – nadają się do tego na przykład łóżka namioty. Takie rozwiązanie może nie odpowiadać 15 latce, ale do tego czasu powinno wytrzymać.

iza rydygier

Krzesło

Nie zapomnij o dobrym krześle. Widzę tu dwie opcje:

  • krzesło regulowane STOKKE (wielu moich klientów bardzo je sobie chwali)
https://www.stokke.com/POL/pl-pl/do-siedzenia/tripp-trapp/1001.html
  • lub dobrej jakości krzesło obrotowe. Fajnie jak oparcie odgina się pod ciężarem dziecka, i można zmienić pozycję odchylając się. Dla starszego dziecka warto poszukać czegoś z oferty mebli biurowych – np. firma ProfiM.
https://www.profim.pl/produkty/krzesla-obrotowe/pracownicze
https://www.profim.pl/produkty/accispro-150sfl-pracownicze-krzesla-obrotowe

Takie krzesło to inwestycja, ale dobrze dobrane, będzie na lata.

Na dziś to tyle, w następnym wpisie napiszę o oświetleniu, o miejscu na ciuchy, oraz o fajnych bajerach, które robią “to coś” czym dziecko się zachwyci. Zapraszam Cię, skomentuj ten wpis pod artykułem! Wejdź koniecznie na mój Instagram i Facebook – wrzucam tam wiele bieżących inspiracji i trików. Do zobaczenia 🙂

Total
23
Shares
Share 23
Share 0
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Poprzedni artykuł
  • Wybierz dobrze!

Blat w kolorze szarym. Co my tu mamy?

  • 5 czerwca 2022
  • Archiguru
ZOBACZ
Następny artykuł
willa szara sowa
  • Archiguru w podróży

Dom na Mazurach: inspiracje z Willi Szara Sowa

  • 9 lipca 2022
  • Archiguru
ZOBACZ
Podobne posty
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Stojak na ubrania – przegląd najciekawszych modeli

  • Archiguru
  • 3 grudnia 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Obudowa grzejnika: kilka fajnych pomysłów

  • Archiguru
  • 14 października 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Szafa na ubrania cz.2 – wnętrze na patencie!

  • Archiguru
  • 10 września 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Pokój ucznia – cz. 2

  • Archiguru
  • 1 sierpnia 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Blat w kolorze szarym. Co my tu mamy?

  • Archiguru
  • 5 czerwca 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Parapetowy zawrót głowy. Co wybrać?

  • Archiguru
  • 8 października 2022
3 comments
  1. Ania pisze:
    27 lipca 2022 o 20:25

    Ajć, szkoda ze dopiero przeczytalam Twoj wpis, kupiłam już biurko 100x50cm wydaje się na razie ok, dla ucznia pierwszej klasy, ale teraz pewnie podjęłabym inną decyzję… chociaż pokój jest niewielki i stąd ten wymiar… no zobaczymy czy da rade.
    Czekam z niecierpliwością na kolejny wpis, pozdrowienia

    Odpowiedz
    1. Archiguru pisze:
      28 lipca 2022 o 06:14

      hej, nie martw się – takie biurko dla ucznia 1 klasy wystarczy – i nie onieśmieli.. Ja patrzę w artykule bardziej przyszłościowo. Moja córcia ma malutki pokoik, i też długo się zastanawiałam jak to rozwiązać (w końcu jej biurko ma 120×45!). Zapraszam Cię serdecznie żeby obserwować bloga 🙂

      Odpowiedz
  2. iwera pisze:
    22 lutego 2023 o 12:53

    Biurko z regulowaną wysokością blatu jest bardzo praktyczne. I dobrze jest zastanowić się nad zainwestowaniem w pokoju dziecka. Dziecko rośnie, tak wiec blat powinien być dopasowany do aktualnego wzrostu. Zarówno niski jak i zbyt wysoki blat będą niewygodne, jak również mogą nie być zdrowe dla jego kręgosłupa.

    Jeśli w pokoju nie ma dużo miejsca na postawienie regału na książki, dobrze jest zainwestować w półki wiszące. Jakie można przejrzeć sobie na przykład na tej stronie:
    https://www.sfmeble.pl/c/polki-loft

    Dzięki temu zwolnimy miejsce na podłodze 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Autorka

Witam Cię serdecznie na ARCHIGURU! 

Nazywam się Iza Rydygier. Mieszkam i pracuję w Warszawie, prowadząc znaną pracownię architektury wnętrz. Przez lata wypracowałam wiele wnętrzarskich rozwiązań, które pokazuję na blogu.

Jeśli urządzasz dom lub mieszkanie i chcesz:

- przejść przez to zachowując spokój ducha
- podjąć same dobre decyzje
- nie wejść na minę i nie stracić pieniędzy
- zatrudnić właściwych wykonawców
- a na koniec zachwycić się efektem tej pracy

....to ten blog jest dla Ciebie!

Obserwuj mnie na:

     

Nawigacja
  • Bądźmy w kontakcie!
  • Kategorie
    • Wnętrzarska ściąga
    • Robimy remont
    • Moim okiem
    • Projekty w toku
  • REGULAMIN SERWISU
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
Słowa klucze
architekt wnętrz biel Częste błędy Dobry fachowiec dobry rzut dodatki Domy gwiazd drewno duże płytki ekipa wykończeniowa elementy mosiężne fototapety gotowe zestawienia jakie mieszkanie wybrać jaki układ wybrać Jak ukryć pralkę korzystny układ kuchnia materiały wykończeniowe Miejsce na pralkę Moim okiem moje ulubione przedmioty moje ulubione rozwiązania mosiądz pralka ukryta Pralka w mieszkaniu Pralnia projektant wnętrz Projektowe TRIKI Projekty w toku płytki wielkoformatowe Remont krok po kroku Robimy remont styl industrialny tego nie rób to co kocham Wnętrzarska ściąga wybieramy architekta wybieramy projektanta Wybierz dobrze! wybór mieszkania Wygodna pralnia wykonawca zanim kupisz mieszkanie łazienka
Najczęściej czytane
    • Remont krok po kroku
    Zaczynamy remont! Co po kolei robić – lista
    • 18 czerwca 2020
    • Wybierz dobrze!
    Na biało poproszę!
    • 10 września 2020
    • Projekty w toku
    Jak “z niczego” zrobić apartament? Stan PRZED
    • 11 marca 2020
    • Remont krok po kroku
    Piszemy kosztorys
    • 3 listopada 2021
  • Grzejniki – co zrobić aby nie było ich widać?
    • Projektowe TRIKI
    Grzejniki – co zrobić aby nie było ich widać?
    • 30 września 2020
  • mieszkanie Julii Wieniawy
    • Domy gwiazd
    Nowe mieszkanie Julii Wieniawy
    • 29 sierpnia 2021
    • Wybierz dobrze!
    Biały blat – jak nie marmur, to co?
    • 4 marca 2021
ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
  • Robimy remont
  • Moim okiem
  • Projekty w toku

Wpisz wyszukiwane słowo i naciśnij ENTER

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.
Rozumiem
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT