Nie lubisz oglądać gołych kaloryferów? Być może jest nas więcej! Dla nas właśnie, zasłaniacze grzejników, jest ten post!
Oto garść inspiracji jak wykonać obudowę grzejnika.
Wszystkie osłony podzieliłam na pasujące do wnętrz klasycznych oraz te do nieco bardziej nowoczesnych (modernistycznych, w stylu New York).
Uwaga! Do supernowoczesnych wnętrz
nie pasuje żadna osłona.
Do takich wnętrz pasują grzejniki podłogowe
lub proste „pudła”
nie zasłonięte NICZYm.
Do wnętrz industrialnych pasują
industrialne w stylu, odsłonięte grzejniki.
Howk.
Osłony do wnętrz bardziej nowoczesnych:
Tu odpowiednie są:
- wszystkie wzory pasiaste,
- proste kratki, proste skosy,
- to wszystko w połączeniu z gładką, prostą ramą oraz prostym parapetem
Przykłady:
Bardziej „ozdobne” obudowy:
Osłony do wnętrz bardziej klasycznych:
Do wnętrz klasycznych pasuje:
- perforowanie w krzyżyk i lilijkę (to podstawowe, mega klasyczne wzory)
- …oraz perforowanie w ażurowe okręgi, marokańska koniczyna i inne delikatne arabeski
- Oto najpiękniejsza inspiracja klasyczna, jaką znalazłam. Ozdoba sama w sobie! Myślę że ta osłona jest dość delikatna, wyobrażam sobie dziecko które wjeżdża samochodzikiem w te cienkie przęsełka 🙂
- Teraz kolor: malowane na biało pasują do stylu Hampton, New York, Glamour, paryskiego. Do bardzo poważnych, klasycznych wnętrz w stylu „stara biblioteka” lub gabinet „prawnika”;) pasują natomiast obudowy w naturalnym kolorze drewna
- Wnętrze klasyczne nabierze charakteru, jeśli obudowę grzejnika pomalujesz na ciemny kolor – na przykład zbliżony do tego na ścianach.
- Niezależnie jaki kolor będzie miała obudowa, wypełnienie nie musi być wcale w tym samym kolorze. Rozważ mosiądz!
- Rama może być „cięższa wizualnie” – z frezami i nawisami
- Parapet pasuje tu grubszy, także z ozdobnie nafrezowaną krawędzią albo wykonany z kamienia.
Konstrukcja i aspekty techniczne
Jak widzicie, najczęściej taka obudowa składa się z ramy z MDF, w którą wklejona jest blacha perforowana. Blacha dobrze przewodzi ciepło i jest adekwatnym materiałem do wykorzystania w przesłonie. Są też rozwiązania z rusztem z deseczek lub panelem z płyty MDF z nawierconymi otworami – są one jednak bardziej izolujące. Niezależnie co wybierzesz, pamiętaj, że wiele grzejników to nie tylko nagrzewanie powietrza „przodem”. Duża część potrzebuje „zaciągnąć” zimne powietrze od dołu i ogrzane „wypuszcza” górą – dlatego dobrze mieć w swojej obudowie nie zablokowany spód i wierzch.
Na koniec obiecany patent, jak zrobić taką osłonę TANIO
Oto ona! Jest to osłona wykonana dla użyteczności publicznej.
- Mamy tu parapet wykonany z materiału na blat kuchenny (laminat w kolorze białym, grubość 4 cm). W tym rozwiązaniu brzeg parapetu powinien wystawać poza przód grzejnika na minimum 5 cm (1 cm przerwy, potem osłona ok 2 cm, potem jeszcze 1-2 cm na zagłębienie osłony względem przodu parapetu).
- Pod parapetem jest zwykły, stary grzejnik w typie purmo (tu akurat w płytkiej wnęce, ale nie jest to konieczne)
- Przesłona jest tylko z przodu – brak jej boków. Łatwo wokół niej i pod nią posprzątać. Nic nie namięka (a MDF lubi „pić” wodę z posadzki)
- Sama przesłona składa się z ramy (MDF lakierowany na matowo) oraz wypełnienia (blacha mosiężna, może to też być blacha stalowa lakierowana na kolor mosiężny, biały lub inny)
- Na pewno ten typ obudowy jest efektywny energetycznie – nie blokuje w żaden sposób cyrkulacji powietrza wokół grzejnika i oddawania przez niego ciepła (blacha nagrzewa się, ale oddaje ciepło do wnętrza, więc na jedno wychodzi).
- Jak zamontowana jest przesłona?
Są tu dwie opcje
a) opcja ze zdjęcia: zawieszenie całości na grzejniku
b) Oraz trudniejsza, ale trzymająca blachę dalej od grzejnika dzięki czemu jest mniej widoczny. Osłonę można zamontować do ściany poprzez pionowe elementy wykonane z drewna, umieszczone po bokach grzejnika. Każdy z tych „klocków” powinien być trwale zamocowany do muru, zaś przesłona nasuwana jest na niego na kołki – dzięki temu da się ją od czasu do czasu zdjąć i wymyć grzejnik.
Tu widzimy tył przesłony (widać jak prosto jest wykonana) i pierwszy sposób montażu czyli powieszenie na grzejniku.
Blacha perforowana – co my tu mamy?
Wybór wzorów perforowania jest naprawdę olbrzymi, tym bardziej, ze można wybrać wielkość otworów, rodzaj metalu, z którego jest blacha oraz jej grubość (na nasze potrzeby starczy 1 – 1,5 mm). Oto przykładowe wzory od polskich dostawców.
Więcej o grzejnikach piszę tu:
Oraz w tych artykułach:
2 comments
Proszę Was o pomoc: gdzie mogę kupić białe sztachety albo gotowy biały płotek?
Muszę zasłonić jakoś kaloryfer w pokoju dzieciaków.
Nie mam talentu ani czasu na malowanie, wolałabym namiary na sklep/firmę, która coś takiego robi 😉
Jejku, przepraszam, umknęło mi Twoje pytanie! Wiesz co, spróbuj może w necie, na szybko znalazłam ten – tani, ładny, jak za wysoki łatwo możesz przyciąć, pomalujesz jak chcesz itd! w ogóle to fajny pomysł z tym płotkiem https://sklep.tom-drew.pl/ploty-sztachetowe/219-p219-plot-sztachetowy-ryflowany-100×180.html?gclid=EAIaIQobChMI2ZXlkZaP-wIV1BB7Ch3xPAOHEAQYBSABEgIj2vD_BwE