Mosiądz jest teraz dość popularnym wnętrzarskim trendem. Ja również uległam jego urokowi !
Z przyjemnością obserwuję, w jakim tempie poszerza się rynek mosiężnych dodatków. Kiedy zaczęłam proponować klientom mosiężne akcenty, oferta produktowa była bardzo ograniczona. Zmusiło mnie to niejako do znalezienia dodatkowych rozwiązań. Jeśli lubisz mosiądz i chcesz, żeby zabłysł u Ciebie, popatrz w jaki sposób wprowadziłam go w tym wnętrzu. Są to nie tylko przedmioty “do kupienia”, jak mosiężna armatura czy kinkiety. Przede wszystkim to trwałe elementy, takie jak cokoły, stałe części mebli, pochwyty, intarsje posadzkowe. Wszystko wygląda szlachetnie, a wcale nie było trudne ani drogie w wykonaniu! Zobacz, co kocham w mosiądzu i daj się zainspirować.
Rzut oka na całość
Mieszkanie znajduje się w przedwojennej kamienicy przy ulicy Narbutta w Warszawie. Przeszło olbrzymią metamorfozę, wiele trudnych wyburzeń i całkowitą zmianę funkcji pomieszczeń. Na potrzeby tego wpisu wybrałam kilka zdjęć całości, żeby dać Ci ogólny pogląd na wnętrze.
Więcej zdjęć tego wnętrza znajdziesz na stronie mojej pracowni, w tym linku.
IZARYDYGIER.PL FOT. MARCIN GRABOWIECKI
A teraz zbliżenie na miejsca,
które swym urokiem ożywił mosiądz.
oglądamy po kolei!
Mosiądz w cokołach szaf
Mosiądz jest tu prosto zastosowany – do obłożenia cokołu użyto cienkiej blachy mosiężnej.
Tę pracę wykonał dla nas stolarz przy okazji robienia szaf. Cokoły są zabezpieczone bezbarwnym, nienabłyszczającym lakierem.
Mosiądz w kuchni
W kuchni blachą mosiężną wykończono nie tylko cokoły, ale także szparę na palce między blatem a górną częścią frontów. Stelaż wyspy wykonał osobny wykonawca, spawając mosiężne pręty o przekroju kwadratu. Mosiądz daje w tym wnętrzu przyjemne ocieplenie. Zobacz, jak blacha, którą wykończony jest cokół, rzuca ciepły “blik” na posadzkę.
Lampy – oryginalne przedmioty z epoki
Chcieliśmy utrzymać nostalgiczny nastrój mieszkania i wypełnić je przedmiotami z duszą. Szukaliśmy tylko lamp vintage. Wielką ofertę takich lamp znajdziesz na Ebay.de
Jeśli chcesz nowocześniejszego efektu, użyj lamp z obecnej produkcji.
Armatura – Vado Origins
W 2016 roku nie było w miarę prosto wyglądającej armatury w kolorze mosiądzu. Jeśli coś nazywało się “mosiężne” miało udziwnioną, pretensjonalną stylistykę i cieniowany, lakierowany kolor mosiężny tylko z nazwy.. Świetnym i praktycznie jedynym wyborem było angielskie VADO – do teraz z resztą ta seria ma najbardziej naturalnie wyglądającą złotą powierzchnię wykończenia. Polecam.
Klamki – odlewy wykonane na wzór oryginału
Kratki w obudowach grzejników…
… a także w drzwiach do pralni wykonane są rónież w bardzo prosty sposób . Jaki? Z perforowanej, kupionej na metry blachy mosiężnej.
Pochwyty w szafach
Pochwyty na podstawie mojego projektu wykonał ten sam pan, który robił nam stelaż wyspy i mosiężne elementy w kominku. Piękne szafy wykonał nam stolarz, naturalnie również wg. projektu.
Intarsje mosiężne we frontach zabudów
Ten element z łatwością wykonał dla nas stolarz. Surowy płaskownik mosiężny lekko zagłębiony we frez. Fronty są z lakierowanego na matowo MDF.
Mosiężne elementy kominka
Tu było potrzebne połączenie płaskowników poprzez spawanie. Spawanie mosiądzu ponoć nie jest najprostsze, ale nie był to mimo wszystko wymagający detal.
Intarsje mosiężne na styku posadzek i w parkiecie
Cieniutki płaskownik mosiężny między gresem a parkietem obsadził nasz uzdolniony parkieciarz. Tam, gdzie wyburzana była ściana, chcieliśmy zaznaczyć jej historyczny przebieg ułożeniem parkietu. Na stykach powstałych wzorów również pojawia się delikatna mosiężna linia. To rozwiązanie mamy też w łazience, także na połączeniach między płytkami.
Mosiężne ramy luster
W 2016 roku nikt nie sprzedawał masowo produkowanych luster w ramach z mosiądzu. Teraz z resztą większość luster również nie ma mosiężnej, a lakierowaną “w kolorze”, ramę. W każdym razie wtedy nasze lustra na podstawie moich rysunków wykonywała cała plejada wykonawców – stolarz, szklarz i pan złota rączka od mosiądzu. Do teraz widać w nich kawał dobrej, unikatowej roboty!
Mosiądz we wnętrzu – jak i czy go zabezpieczyć?
W tym mieszkaniu wykorzystałam prawdziwy, naturalny mosiądz. W niektórych przypadkach świadomie nie zabezpieczaliśmy poszczególnych elementów woskami czy lakierami, chcąc, by mosiądz nabrał naturalnej patyny. Jednak nie dla każdego ten efekt jest pożądany. Do ochrony przed naturalnym procesem utlenienia i ciemnienia mosiądzu służą specjalne preparaty. Jedne go nabłyszczają, inne zostawiają matowym, ale przeważnie są bardzo skuteczne i nie dają się usunąć. Sprawia to, że nasz mosiądz na zawsze zostanie bardzo sztuczny, perfekcyjny i nienaturalnie żywy. Jeśli chcesz zachować efekt ciepłego i naturalnego mosiądzu, przeczytaj uważnie porady w linku poniżej. Dotyczą tradycyjnych sposobów konserwacji. Polecam!
Czy lubisz taki dizajn? Czy podoba Ci się to mieszkanie? A może czujesz tu jakąś przesadę? Zapraszam do dyskusji!
Urządzasz swoje mieszkanie i potrzebujesz pomocy? Prowadzę wnętrzarskie pogotowie,
które jest usługą skierowaną do osób szukających mojej doraźnej, szybkiej porady.
1 comments
Piękne jako całość, ale także pod względem detali. Marzy mi się życie w mieszkaniu o podobnym stylu, a na pewno tak samo ciepłym i oryginalnym . Najbardziej zauroczyły (i zadziwiły) mnie niebieskie szafki na książki oraz bardzo praktyczna wyspa kuchenna!