ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
    • Projektowe TRIKI
    • Częste błędy
    • Wybierz dobrze!
  • Robimy remont
    • Zanim kupisz mieszkanie
    • Remont krok po kroku
    • Dobry fachowiec
  • Moim okiem
    • To, co kocham
    • Archiguru w podróży
    • Domy gwiazd
  • Projekty w toku
Witaj na Archiguru!

Przed Tobą blog o wnętrzach
pełen rozwiązań, które
łatwo wykorzystasz u siebie!
Znajdziesz tu same konkrety
plus kilka wątków dla pasjonatów.
Po moje bieżące przemyślenia
i nowości wejdź na:

     

 

Potrzebujesz porady?

Potrzebna Ci szybka porada i pomoc w gardłowej sprawie?
Pogotowie wnętrzarskie - do usług!

Szukasz architekta?

Jeśli chcesz zlecić projekt profesjonaliście i otrzymać pełne opracowanie techniczne, zapraszam Cię serdecznie!
Wejdź na stronę mojej pracowni

ARCHIGURU blog
0
0
7
ARCHIGURU blog ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
    • Projektowe TRIKI
    • Częste błędy
    • Wybierz dobrze!
  • Robimy remont
    • Zanim kupisz mieszkanie
    • Remont krok po kroku
    • Dobry fachowiec
  • Moim okiem
    • To, co kocham
    • Archiguru w podróży
    • Domy gwiazd
  • Projekty w toku
Autorka

Witaj! Nazywam się Iza Rydygier.
Za dnia pracuję jako architekt wnętrz, nocami piszę bloga:)
Na wszelkie Twoje pytania z przyjemnością odpowiem w komentarzach. Zachęcam do dyskusji i wymiany poglądów.
Uwaga! Po więcej nowości i moje bieżące przemyślenia wejdź tu:
   
Pracownia projektowa

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA…
  • Projektowe TRIKI

Urządzamy przedpokój – cz.2

  • 1 maja 2022
  • Archiguru
Total
0
Shares
0
0
0
0
0

W temacie przedpokoju powiedzieliśmy już sobie, jak ważne jest pierwsze wrażenie i co na nie wpływa, a także jak go dobrze oświetlić. Teraz kolej na meble i materiały wykończeniowe. Czy wszystkie się nadają? I czemu nie? Jak zaprojektować wygodną szafę? Przedpokój bez tajemnic.

Na początek:

Szafa wejściowa.

  • taka szafa musi być w każdym domu. Nie musi być w samym przedpokoju – jeśli masz większy dom, wejściowa garderoba może być w przylegającym pomieszczeniu – takim, które pozwoli składować więcej rzeczy, i w którym nie boimy się bałaganu
  • najłatwiej utrzymać ład, gdy szafa jest zamykana. Otwarte, widoczne wieszaki mają urok, ale mieszczą mniej ubrań i są generatorem wizualnego bałaganu.

Szafa z drzwiami przesuwnymi

Czemu nie lubię szaf z drzwiami przesuwnymi? Lubię, jeśli nie są w typie Komandor. Przepraszam firmę Komandor/Indeco i podobne, ale już dziękujemy… Szafy w typie Komandor to takie, w których u góry i na podłodze mamy widoczną prowadnicę – brzydkiego kurzołapa, zaś między tymi prowadnicami przesuwamy szeroki front otoczony ramką, najczęściej jest to lustro.

  • To jest rozwiązanie którego po prostu nie stosuj, niezależnie od nowości w tym temacie. Nawet jeśli wydaje Ci się atrakcyjne, to kojarzy się z minionymi latami i takimi realizacjami:
sprzedajemy.pl
  • Szafa z drzwiami przesuwnymi, której system jest dyskretnie ukryty ZA FRONTAMI, podoba mi się o wiele bardziej.
    Jeśli chcesz zobaczyć jak to może wyglądać w XXI wieku, obejrzyj ten film.
  • Osobiście stosuję szafy z drzwiami przesuwnymi tylko na wyraźną prośbę klienta – system jest drogi, często nie da się zrobić drzwi z jednego kawałka płyty (ma ona max wysokość 270 cm, a wnętrza bywają wyższe), zaś cała szafa wymaga wygospodarowania głębszej niż standardowa wnęki – 70 cm.

Szafa wejściowa – drzwi uchylne

Lubię szafy z drzwiami uchylnymi, bo można wygodnie korzystać z szuflad (nie trzeba przesuwać frontu, żeby się do nich dobrać) a także wzbogacić dizajn o piękne gałki i uchwyty (jeśli urządzasz się w stylu, do którego to pasuje!)

https://skandynawskieuchwyty.pl/galka-meblowa-eclipse-miedziana#galleryName=productGallery,imageNumber=2
https://spensen.com/uchwyt-meblowy-closet-bar-zloty,3,6029,1432

Projektujemy szafę: optymalne wnętrze

Wygodne wnętrze powinno mieć:

a) głębokość wnęki 60 cm dla szaf z drzwiami uchwylnymi, 70 dla przesuwnych. Inaczej nie zmieści się ubranie powieszone na drążku. Jeśli szafa jest płytsza (ok 40-50 cm) użyj drążka poprzecznego – coś takiego:

drążek do szafy płytkiej link tu

a) miejsce na ubrania wiszące długie (płaszcze), wysokość od osi drążka do spodu szafy 105-125 cm w zależności, czy nosisz płaszcze do kolan, czy do ziemi.
b) drążek na kurtki dla dorosłych (może być umieszczony wyżej) wysokość od drążka do spodu szafy min. 90 max 105 cm,
c) opcjonalnie: nisko zawieszony drążek do z którego samodzielnie skorzystają także dzieci (przestrzeń potrzebna na ubrania dziecięce i np. damskie krótkie kurtki, to 80 cm).

Przykładowy projekt szafy wygląda tak:

Jak to wygląda u mnie?

Szafa ubraniowa w moim mieszkaniu jest dość wąska (60 cm) i mam w niej 2 drążki:


d) szufladę na czapki, szaliki, rękawiczki – wysokość frontu min. 20, optymalnie 25 cm, czyli użytkowa odpowiedni 16 – 21 cm
miejsce na buty:
e) jeśli miejsce na buty tworzysz w obrębie szafy o standardowej głębokości (60 cm) bardziej opłaca Ci się zrobić szuflady – przy pełnym wysuwie korzystasz z całej głębokości, a buty mimo tego że stoją jedne za drugimi, są dla Ciebie dostępne.
f) jeśli miejsce na buty robisz w płytszej szafie – gł. 35-40 cm, zrób koniecznie półki regulowane. To bardzo wygodne rozwiązanie, sięgniesz do butów łatwo bo każda para jest w jednym rzędzie i wszystkie widać od razu od przodu. Nawierty do regulacji półek bardzo się przydają bo możesz zmieniać ich wysokość i nie tracisz ani centymetra.

Tak też mam u siebie:

Co na front szafy?

Szafy mogą mieć fronty z MDF lakierowane na mat albo połysk, gładkie lub z ramką, a także modnymi ostatnio nafrezowaniami – z MDF można wyrzeźbić wszystko!

izarydygier.pl

…Mogą być fornirowane

izarydygier.pl

… przeszklone (szkło umieszczone w wąskiej metalowej ramie), obite metalem, wyklejone tapetą winylową, lub fototapetą:

fototapeta za szkłem, lub nie! czytaj mój artykuł o fototapecie

… oklejone fornirem kamiennym,

fronty kamienne – fornir kamienny (jest wiele wzorów) – źródło zdjęcia tu czytaj mój artykuł o fornirze kamiennym

… oklejone lustrem fazowanym

lustro fazowane

lub gładkim:

lustro zwykłe, bez ramki

Oklejone szkłem trawionym albo zrobione po prostu jako szkło w ramie. I uwaga, nie musi to być szkło przezierne, jest wiele rodzajów szkła barwionego w masie i ornamentowego, o czym piszę więcej tu. Efekt może być bardziej industrialny, jak tu:

drzwi industrialne (szkło nie musi być przezierne, czytaj mój wpis o rodzajach szkła)

… i bardziej „włoski” jak tu:

link

Najbardziej podstawowym rozwiązaniem
są drzwi szaf wykonane
z płyty laminowanej

Takie są najtańsze, ale nie znaczy to, że jakieś brzydkie!! Jest od groma pięknych wzorów i kolorów! W dodatku laminat to najtrwalszy ze wszystkich powyższych materiałów (z wyjątkiem frontów w stalowych ramach)!

płyty laminowane kronospan

Czy wiesz, że wśród laminatów są piękne złote i miedziane wzory? A także żywe, modne kolory typu turkus, pudrowy róż, rudy i ciemny granat w głębokim macie?

Co wybrać, połysk czy mat?

  • Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać połysk, czy mat, przeczytaj ten wpis (front szafy to wielka połać, i bardzo wpływa na odbiór wnętrza).
Połysk czy mat – oto jest pytanie!

Jak prawidłowo umieścić szafę?

Jeśli masz szafę w zabudowie, to umieszczasz ją we wnęce. Jeden (zewnętrzny bok) może byc widoczny – w tym wypadku stolarz robi go do ziemi, bez wcięcia na cokół. Jeśli planujesz wstawić szafę wolnostojącą, najkorzystniej oglądać ją od przodu (nie wchodzić na jej bok, bo widać szparę między plecami szafy a ścianą). Pamiętaj też, że ładna szafa wymaga „powietrza” wokół siebie, nie może stać dosunięta do ściany na styk, albo w zbyt ciasnej wnęce…

źródło

Gdzie schować klucze?
Gdzie stawiać torebkę?

Torebka, jeśli już musisz zostawić ją w hallu, najlepiej będzie sie czuła na/pod pufą do siadania, albo na komodzie. Jest to jednak miejsce tymczasowe. Jeśli chcesz, możesz przewidzieć specjalną półkę na torebki w szafie. Uwaga, złodzieje lubią kraść to co zostawiamy w hallu, czasem czyhają tylko na okazję, żeby zajrzeć do niezamkniętego domu i czmychnąć z tym co pierwsze wpadnie w ręce.

izarydygier.pl

Co do kluczy, jeśli chcesz, żeby każdy domownik zawsze mógł je znaleźć, sprytnie jest zainstalować specjalny wieszak na klucze. Jeśli nie urządzasz się w stylu cottage i wolisz żeby zniknął – przymocuj go do wnętrza drzwi szafy! Przyznam, że ja nie lubię tych wieszaczków, ale może nie trafiłam na ładny..

Na klucze, parasolki, apaszki i czapki mam taką ukrytą za lustrem dodatkową przestrzeń! Z góry przepraszam za bałagan 🙂

izarydygier.pl
izarydygier.pl

Co z lustrem?

Lustro to mój ulubiony element wystroju i chyba zasługuje na osobny post! Tymczasem napiszę tak: nie musi to być wcale wielkie lustro, wystarczy, że będzie wysokie. Tutaj wymyśliliśmy lustro wiszące na wysięgniku (takim pod tv). Dzięki czemu można je ustawić pod katem:) Wymiary: 40×160 cm

http://www.izarydygier.pl

Walające się buty

Jeśli jesteś realistką/realistą, to wiesz, że nie wszyscy domownicy odkładają buty do szuflad i na półki. Dla takich stwórz miejsce pod szafą/siedziskiem (może być podświetlane). Buty można tam po prostu wsunąć stopą. O co mi chodzi – patrz zdjęcie powyżej 🙂

Co na posadzkę?

Jeśli mieszkasz w mieście i wszędzie jeździsz samochodem, a do tego wjeżdżasz na parking podziemny, Twoje buty zdążą nieco „okapać” zanim wejdziesz do mieszkania. Wtedy i tylko wtedy możesz pozwolić sobie na deskę/parkiet już od progu. W innym wypadku nie rób tego: a zwłaszcza gdy masz dzieci i często chodzisz na spacery, albo gdy mieszkasz w domku i masz wejście bezpośrednio z dworu. Buty musisz gdzieś pozostawić do obeschnięcia, a wtedy plamy na drewnie masz gwarantowane. Najlepiej wyłożyć strefę wejścia w której schną buty gresem/kamieniem/płytką vinylową.

Jeśli stawiasz na bezpieczeństwo, wybierz płytki z atestem na antypoślizgowość – kupisz takie nawet tanio, w markecie. Praktycznie jest oczywiście wybierać gresy „we wzorek nie pokazujący brudu” – odpadają wszystkie gładkie, na których będzie widać plamy i piach. Poniżej przykładowy rodzaj korzystnego wzoru:

No i niech Cię „ręka boska broni” przed gładkimi gresami w bieli i czerni, i jeszcze do tego w połysku. Znalazły się na mojej liście płaczu:

Co jest praktyczne w użytkowaniu, a co będziesz przeklinać? Lista!

Dobry trik?
Super mieć w strefie wejścia pod płytkami
ogrzewanie podłogowe
– wtedy wszystko szybciej schnie!

Na koniec: im mniejszy hall tym mniejsza płytka – czy to prawda? Nie! jedyna prawda jest taka, że im mniejsza płytka tym więcej fugi, wiec dobierz płytkę do której możesz „na dzień dobry” dopasować fugę inną niż białą

Co na ściany?

Na ściany wystarczy Ci w pełni zmywalna farba (najlepiej matowa). Ja używam często farb FLUGGER na bazie DEKSO 5. Taką ścianę możesz myć z brudu szmatką z cifem. Ręczę za to rozwiązanie! Jeśli ruch jest duży – pomyśl o tapetach winylowych (grube, winylowe tapety bardzo dobrze nadają się też na klatki schodowe). Fototapeta też dobrze ochroni ścianę pod warunkiem że jest na grubym podkładzie, i ma zmywalną warstwę wierzchnią.

link

Trzecia opcja, zwłaszcza jeśli masz psa- to boazeria.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Trevow Carpentry (@trevowcarpentry)

Pamiętaj, polub tę treść jeśli uważasz, że jest wartościowa! To dla mnie ważne, dzięki temu mogę łatwiej dotrzeć do większego grona czytelników 😉 Dziękuję

Iza

Total
0
Shares
Share 0
Share 0
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Poprzedni artykuł
  • Projektowe TRIKI

Urządzamy przedpokój – cz.1

  • 24 kwietnia 2022
  • Archiguru
ZOBACZ
Następny artykuł
  • Wybierz dobrze!

Wnętrze we francuskim stylu. Recepta!

  • 14 maja 2022
  • Archiguru
ZOBACZ
Podobne posty
ZOBACZ
  • Projektowe TRIKI

Szafa na ubrania – zaplanujmy ją razem! Cz.1

  • Archiguru
  • 3 września 2022
ZOBACZ
  • Projektowe TRIKI

Urządzamy przedpokój – cz.1

  • Archiguru
  • 24 kwietnia 2022
ZOBACZ
  • Projektowe TRIKI

Wygodna i funkcjonalna sypialnia

  • Archiguru
  • 1 lutego 2022
ZOBACZ
  • Projektowe TRIKI

Przechodnia garderoba

  • Archiguru
  • 17 lutego 2022
ZOBACZ
  • Projektowe TRIKI

Ubieramy okna cz.1

  • Archiguru
  • 11 listopada 2021
ZOBACZ
  • Projektowe TRIKI

Ubieramy okna cz.2

  • Archiguru
  • 18 listopada 2021

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Autorka

Witam Cię serdecznie na ARCHIGURU! 

Nazywam się Iza Rydygier. Mieszkam i pracuję w Warszawie, prowadząc znaną pracownię architektury wnętrz. Przez lata wypracowałam wiele wnętrzarskich rozwiązań, które pokazuję na blogu.

Jeśli urządzasz dom lub mieszkanie i chcesz:

- przejść przez to zachowując spokój ducha
- podjąć same dobre decyzje
- nie wejść na minę i nie stracić pieniędzy
- zatrudnić właściwych wykonawców
- a na koniec zachwycić się efektem tej pracy

....to ten blog jest dla Ciebie!

Obserwuj mnie na:

     

Nawigacja
  • Bądźmy w kontakcie!
  • Kategorie
    • Wnętrzarska ściąga
    • Robimy remont
    • Moim okiem
    • Projekty w toku
  • REGULAMIN SERWISU
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
Słowa klucze
architekt wnętrz biel Częste błędy Dobry fachowiec dobry rzut dodatki Domy gwiazd drewno duże płytki ekipa wykończeniowa elementy mosiężne fototapety gotowe zestawienia jakie mieszkanie wybrać jaki układ wybrać Jak ukryć pralkę korzystny układ kuchnia materiały wykończeniowe Miejsce na pralkę Moim okiem moje ulubione przedmioty moje ulubione rozwiązania mosiądz pralka ukryta Pralka w mieszkaniu Pralnia projektant wnętrz Projektowe TRIKI Projekty w toku płytki wielkoformatowe Remont krok po kroku Robimy remont styl industrialny tego nie rób to co kocham Wnętrzarska ściąga wybieramy architekta wybieramy projektanta Wybierz dobrze! wybór mieszkania Wygodna pralnia wykonawca zanim kupisz mieszkanie łazienka
Najczęściej czytane
  • miejsce na pralnię
    • Projektowe TRIKI
    Patent na pralnię część 3. Nietypowe miejsce.
    • 31 sierpnia 2020
    • Domy gwiazd
    Miejska dżungla Marcina Tyszki
    • 4 marca 2020
    • Wybierz dobrze!
    Bateria kuchenna. Którą wybrać i dlaczego?
    • 5 czerwca 2022
    • Wybierz dobrze!
    Pokoik dla niemowlaka. Wygląd się liczy!
    • 16 marca 2022
    • To, co kocham
    Wolnostojąca umywalka – super akcent w łazience
    • 9 listopada 2021
    • Projekty w toku
    Na ratunek nieustawnej kuchni!
    • 2 października 2021
    • Częste błędy
    Co jest praktyczne w użytkowaniu, a co będziesz przeklinać? Lista!
    • 29 maja 2021
ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
  • Robimy remont
  • Moim okiem
  • Projekty w toku

Wpisz wyszukiwane słowo i naciśnij ENTER

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.
Rozumiem
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT