Ostatnio regularnie zaglądam na grupy dotyczące urządzania wnętrz (Facebook). Niektóre z nich są bardzo żywe, jest wiele komentarzy, wszyscy uczestnicy chętnie wspomagają się radami. Zauważyłam, że dużo pytań dotyczy dekoracji okien. Tak się składa, że mam w tej sprawie szerokie spojrzenie i wiele doświadczenia. Urządziłam wiele mieszkań i domów i szczerze? Zdarzało mi się uczyć na błędach. Zatem: co dać w oknach?
W pierwszej części artykułu pokażę Ci co w ogóle mamy do wyboru w kwestii dekoracji okien, a w drugiej – co najlepiej wybrać i co z czym połączyć, by uzyskać najbardziej optymalny efekt. Zaczynamy?
Kluczowe pytanie
Zadaj sobie pytanie, jaki cel chcesz osiągnąć dekorując okna.
- czy jest to chęć udekorowania wnętrza (żeby okna nie były “łyse”)?
- czy jest to konieczność osłonięcia się przed wzrokiem sąsiadów/przechodniów?
- czy potrzebujemy ograniczyć lub zatamować przenikanie światła?
- a może wszystkiego po trochu?
Sytuacja 1: gdy nie musimy się zasłaniać.
Jeśli nie mamy potrzeby żeby się zasłaniać, mamy ułatwioną sprawę. W oknach nie musimy wieszać dosłownie nic. Jest to ładne tylko wtedy, gdy nasze okna mają specjalną cechę – są atrakcyjne! Nie wystarczy, żeby były to nowe, czyste okna. One muszą mieć w sobie coś – albo we własnej budowie (ciekawe szprosy, szkło), tak jak te:
Albo ściana wokół nich musi wnosić nową jakość do całości:
Otwór w murze w którym zamontowane jest okno, ma specjalne wykończenie: na przykład ozdobną drewnianą lub sztukateryjną ramę. Jak w stylu skandynawskim:
….lub francuskim:
Gołe okna będą wyglądały dobrze również pod warunkiem, że Twój dom/mieszkanie ma nowoczesny charakter, a okna są tak zaprojektowane, że same w sobie zdobią. Żeby tak było, powinny być duże, wysokie, oraz – zauważ – płytko obsadzone w murze:
Nasze realia, jak wiesz, są dość dalekie od powyższych inspiracji.
Zwykłe okna w zwykłym polskim mieszkaniu – nawet jeśli jesteśmy super minimalistycznie nastawieni – będą wyglądały po prostu źle. Jakby zabrakło nam kasy lub pomysłu na ich wykończenie..
Sytuacja 2: gdy musimy się zasłaniać przed wzrokiem sąsiadów
Najczęściej jednak chcemy mieć udekorowane okna, a dodatkowo zależy nam, żeby sąsiedzi, po tym jak zapalimy wieczorem światło, nie widzieli naszego życia jak na dłoni. Co wtedy mamy do wyboru? I jaka jest moja opinia na temat poszczególnych rozwiązań?
>Roleta na rolce, montowana do ramy okna
Zwykła roleta z rolki, montowana do okna, wygląda tak:
Z tej samej kategorii jest roleta “dzień i noc”.
O produkcie:
Roletę możesz zamówić z podgumowanego materiału o różnym stopniu zaciemniania, albo po prostu z tkaniny w jakimś wybranym kolorze. Jest to tkanina sztywna, bez żadnych plisek i zakładek – trochę jak kartka grubego papieru.
Na co zwrócić uwagę?
>>> Ostrożnie z kolorami. Każdy kolor, przez który przejdzie światło, wpłynie na kolory w pomieszczeniu. Na przykład – różowa roleta równa się różowa poświata na ścianie.
Radzę wybierać kolory natury i raczej ciepłe odcienie. Zimne odcienie -niebieski, zielony – sprawią, że w pokoju będzie trochę smutno. Wzorki mogą rzucić cień.
>>> Specjalnie pokazuję te typowe, niezbyt wystylizowane zdjęcia, bo tak właśnie najczęściej wyglądają okna z tymi produktami. Naga prawda. Łyso, tanio i zimno.
>>> Słabej jakości osprzęt – kasetka, białe ramy potrafią szybko żółknąć. Te w kolorze drewna sprawiają wrażenie badziewnych.
Moja ocena:
Spełnia swoje zadanie zaciemniając pomieszczenie, ale nie rozwiązuje problemu nie udekorowanego otworu wokół okna. Nadal jest mało przytulnie, a w pomieszczeniu mamy gorszą akustykę. Używam ich tylko jako dopełnienie do udekorowanych już roleta rzymską lub tkaniną okien, w celu ochrony przed słońcem.
> Roleta na rolce, montowana do ściany nad oknem
Taka sama roleta ale zamontowana nie do ramy okna, ale do muru nad oknem – tak, że wolno wisi przed oknem i zasłania otwór w murze od przodu.
Wygląda tak:
Na co zwrócić uwagę?
>>> Powieś tę roletę tak, by nachodziła co najmniej 6 cm na ściany po bokach okna. Tamtędy również będzie przenikać światło, ale mniej.
>>> Przygotuj się na to, że roletą będzie poruszał wiatr i będzie stukać o ścianę.
>>> Takie rolety wyglądają lepiej, gdy nie widać rolki lub jej obudowy. Osiągniesz ten efekt chowając górną część rolety za sufitem podwieszanym, opaską, lub sztukaterią, jak tu:
Moja ocena:
Jest już lepiej, ale nadal sztywno. Ta roleta jest bardzo płaska, dość biurowa.. Takie rolety wyglądają dobrze gdy nie widać rolki lub jej obudowy. Czyli gdy górna część chowa się za sufitem, opaską, lub sztukaterią, jak tu:
> Plisy
O produkcie:
Plisy poruszają się nie tylko z góry na dół, ale także od dołu do góry, zaczynając od dowolnego miejsca okna. Pozwalają zasłonić tylko dolną część okna. Materiał wygląda na dość estetyczny, choć przez swoją konstrukcję przywodzi na myśl styl … japoński? Mogą być również zaciemniające.
Na co zwrócić uwagę?
>>> Wyglądają szczególnie dobrze z tkaniny przypominającej delikatny papier (zdjęcie poniżej)
>>> Dość delikatne i wrażliwe na uszkodzenia (dzieci, zwierzęta)
Moja ocena:
Rozumiem ich użyteczność, jeśli chcemy widzieć trochę nieba i słońca, a sąsiedzi podglądają nas od dołu. Ale nie mogę się do końca polubić z wyglądem. Używam ich jako tak zwane mniejsze zło.
> Zazdrostki – kto pamięta tak ubrane okna?
Myślę że warte uwagi są tutaj nasze tradycyjne, urocze zazdrostki. Działają na tej samej zasadzie co plisy – my widzimy chmurki i drzewa, sąsiedzi nie widzą bałaganu na blacie w kuchni:). Potrafią być piękne!
> Żaluzje (drewniane, metalowe) wieszane we wnęce okna
> Żaluzje (drewniane, metalowe) wieszane we wnęce okna
Na co zwrócić uwagę?
>>> Bardzo mocno zmieniają całe pomieszczenie nadając mu określony styl.
Ja bym to nazwała stylem amerykańskiego motelu z lat 80 tych jeśli chodzi o metalowe żaluzje, drewniane odbieram jakoś lepiej.
>>> Zanim kupisz, pomyśl, jak to czyścić? Ja nie wiem
Moja ocena:
Jestem na nie z przyczyn głównie estetycznych – nie cierpię prążkowanych cieni na ścianach! Myślę że da się je dobrze zaaranżować, jest to jednak śliski temat. Zobacz ten piękny paryski apartament. Co sądzisz?
> Żaluzje (drewniane, metalowe) wieszane przed okna
>>>Możesz je powiesić tak, że zasłaniają okno i kawałek ścian po bokach
>>> Albo na całą szerokość ściany (jest bardziej nowocześnie)
>>> Zdecydowanie warto wieszać od samego stropu, zasłaniając nadproże:
… a kolor rolet dopasować do ścian (ja bym unikała ciemnych odcieni, robi się więziennie)
>>> Ciemne drewniane rolety dałabym tylko w pomieszczeniu, gdzie są ciemne ściany lub okładziny ścian (na przykład drewniane, w gabinecie pełnym drewna i tapet). Nie wieszaj rolet w połowie nadproża. To obniża:
Moja ocena:
Da się to fajnie zrobić, nie powiem, ale trzeba lubić ten styl. Na pewno wyglądają lepiej niż te wieszane jedynie we wnękach okiennych.
> Różne inne wynalazki na okna: verticale, panele..
>>> Nie widziałam jeszcze wnętrza, które by pozytywnie odmieniły.
>>> Majtają się na wszystkie strony, szeleszczą, łatwo uszkodzić je i poplątać
>>> Jak to wyczyścić?
Moja ocena:
Proszę – tylko nie to. Chyba że urządzasz biuro? Dla mnie te produkty są niezwykle trudne w dobrej aranżacji. Odradzam..
> Shuttersy
O produkcie:
Shuttersy to wewnętrzne okiennice, z lamelkami z lekkiego, lakierowanego drewna, umieszczonego w ramach. Ramy montuje się w oknach. Lamelki ruszają się razem dzięki przesuwaniu środkowego pionowego elementu. Bardzo to miłe i estetyczne
Na co zwrócić uwagę?
>>> Są stosunkowo drogie
>>> Odporne na uszkodzenia
>>> Możesz zrobić w wielu kolorach – dowolnych – najczęstsze to biele, szarości, granaty..
>>> Twoje mieszkanie nabierze specyficznego stylu. Są dość znaczącym elementem.
izarydygier.pl
izarydygier.pl
>>> Fajne jest to, że shuttersy rozwiązują problemy nietypowych okien
>>> Co ciekawe shuttersy nie zawsze są ładne i nie zawsze ocieplają.
Te montowane bez ramy wokół otworu to już zupełnie nie ten urok!
Moja ocena:
Uwielbiam to rozwiązanie. Jest dość łatwe w aranżacji, pasuje do wielu stylów, raczej przywodzi na myśl klasykę, mi kojarzy się z rezydencjami na brzegu morza. Nad żaluzjami mają tę przewagę, że możemy je składać na boki/przesuwać/uchylać (w zależności od systemu). Jedynie ta wysoka cena..
Czym jeszcze możemy udekorować okna?
Za nami pierwsza połowa możliwych rozwiązań do dekoracji okien. Wyłączając shuttersy – ta brzydsza połowa :). O ładniejszej czyli roletach rzymskich i tkaninach, napiszę w drugiej części artykułu. Przede wszystkim napiszę o tym, jak je aranżować, by rozwiązać problem światła i sąsiadów, a nie zgubić z oczu estetyki
Do zobaczenia na Instagramie i Facebooku, a na archiguru.pl – już za tydzień!
1 comments
Wchodziłem na tę stronę z nadzieją, że uda mi się znaleźć prawdziwe i konkretne informacje, a nie stek bzdur pisanych dla wyszukiwarki. Nie zawiodłem się!!! Pozdrawiam 🙂