ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
    • Projektowe TRIKI
    • Częste błędy
    • Wybierz dobrze!
  • Robimy remont
    • Zanim kupisz mieszkanie
    • Remont krok po kroku
    • Dobry fachowiec
  • Moim okiem
    • To, co kocham
    • Archiguru w podróży
    • Domy gwiazd
  • Projekty w toku
Witaj na Archiguru!

Przed Tobą blog o wnętrzach
pełen rozwiązań, które
łatwo wykorzystasz u siebie!
Znajdziesz tu same konkrety
plus kilka wątków dla pasjonatów.
Po moje bieżące przemyślenia
i nowości wejdź na:

     

 

Potrzebujesz porady?

Potrzebna Ci szybka porada i pomoc w gardłowej sprawie?
Pogotowie wnętrzarskie - do usług!

Szukasz architekta?

Jeśli chcesz zlecić projekt profesjonaliście i otrzymać pełne opracowanie techniczne, zapraszam Cię serdecznie!
Wejdź na stronę mojej pracowni

ARCHIGURU blog
723
0
7
ARCHIGURU blog ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
    • Projektowe TRIKI
    • Częste błędy
    • Wybierz dobrze!
  • Robimy remont
    • Zanim kupisz mieszkanie
    • Remont krok po kroku
    • Dobry fachowiec
  • Moim okiem
    • To, co kocham
    • Archiguru w podróży
    • Domy gwiazd
  • Projekty w toku
Autorka

Witaj! Nazywam się Iza Rydygier.
Za dnia pracuję jako architekt wnętrz, nocami piszę bloga:)
Na wszelkie Twoje pytania z przyjemnością odpowiem w komentarzach. Zachęcam do dyskusji i wymiany poglądów.
Uwaga! Po więcej nowości i moje bieżące przemyślenia wejdź tu:
   
Pracownia projektowa

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA…
  • Wybierz dobrze!

Bateria kuchenna. Którą wybrać i dlaczego?

  • 5 czerwca 2022
  • Archiguru
Total
10
Shares
10
0
0
0
0

“Chętnie przeczytałabym artykuł o bateriach kuchennych. Wybór na rynku ogromny, a i tak większość produktów wydaje się niefunkcjonalna. Jest jakiś ratunek?” – napisała jakiś czas temu Magda Strużycka. No jasne 🙂 Służę pomocą i dziękuję za pomysł na wpis! Nie każdy uważnie śledzi to, co oferuje rynek. Oto przegląd baterii kuchennych – jakie mogą mieć funkcje, jakie są dodatkowe bajery i czy warto je kupić? Mam nadzieje, że to pomoże Ci dobrze wybrać! A więc: lecimy!

Bajer podstawowy – wyciągana wylewka

Kiedyś baterie kuchenne dzieliły się po prostu na wysokie i niskie. Dziś (i tak już jest wiele lat) podstawową funkcją dodatkową w bateriach kuchennych jest wyciągana wylewka. Wylewkę zazwyczaj ciągniesz ku sobie, trzymając jej główkę w ręce – i dzięki temu możesz opłukać jakiś bardzo duży obiekt, na przykład wazon, nie manipulując nim w zlewie, a także napełnić naczynie wodą nie wstawiając go do zlewu. Taka wylewka bardzo ułatwia prace kuchenne! Wylewkę po użyciu “wsuwasz” w korpus baterii. Jest to tym łatwiejsze im lepszej jakości jest armatura. Tania będzie Cię denerwować!

Typowa bateria z wyciąganą wylewką to na przykład ta:

*** Moja rada jeśli wybierasz baterię z wyciąganą wylewką.

Wybierz model, w którym wylewka
nie jest wygięta w dół

Jeśli biegnie równolegle lub wznosi się do góry (foto poniżej) – podniesiesz wyciągniętą wylewkę znacznie wyżej nie wyginając przy tym wężyka…

Przykładowe modele:

Opcja bardziej zaawansowana – wyciągana wylewka z funkcją “prysznica”

Chodzi tu o baterię, która na wyciąganej części wylewki ma przycisk służący do zmiany strumienia – z bardziej skupionego na rozproszony (prysznicowy). Ten ostatni pomoże Ci opłukać owoce lub spłukać pianę z boków zlewu – bo jest szeroki i mniej pryska. Jest dobrze napowietrzony, dzięki czemu oszczędzasz wodę!

Przykładowe modele:

Wyciągana wylewka, z funkcją start – stop

Jeśli szukasz baterii idealnej – to szukaj dodatkowej funkcji zatrzymywania wypływu wody (gdy na przykład chcesz przesunąć wylewkę znad zlewu do garnka stojącego na blacie i chwilowo przystopować wypływ wody). Taka jest na przykład Grohe Zedra

Grohe Zedra

Bateria do filtrowania wody

Ze wszystkich gadżetów związanych z bateriami kuchennymi, to właśnie funkcja filtrowania przeszła w ostatnim czasie największą przemianę! Może pamiętasz? Jeszcze niedawno kupowało się baterię kuchenną a obok niej stawiało małą baterię podłączoną do ukrytego pod zlewem filtra. Ciężko było dobrać je z wyglądu! W dodatku baterie obsługujące filtr były słabej jakości, przepływ wody powolny, wiec co tu dużo mówić: filtrowanie wody wymagało wielu kompromisów.

Potem wymyślono “kombo” czyli mutanta złożonego z dwóch wylewek, stojących na jednej stopie. To też nie cieszy oka!!!

I tak dochodzimy do ostatniego krzyku mody, czyli baterii filtrujących o ładnym wzornictwie i super działaniu.

Z grubsza do wyboru są dwa typy:

a) bateria kuchenna z dwiema wylewkami, z których jedna ma już na sobie mały filtr. To rozwiązanie ma (*chyba tylko) firma Franke. Zaleta: nie tracimy miejsca pod zlewem na większe filtry, urządzenie jest ładne, i na tyle proste, że możesz je zainstalować w jednej chwili. Wady – filtr jest mały i mało zaawansowany. Można w tej kwestii chcieć więcej!

Obejrzyj filmik:

b) baterie z jedną wylewką podającą raz wodę z filtra, raz kranówkę, bez mieszania tych strumieni. Filtr (duży lub mały, dodatkowy) ukryty jest w szafce pod zlewozmywakiem, lub obok, w każdym razie: gdzieś pod blatem. Takie rozwiązanie ma na przykład Grohe – nazywa się Blue Pure. Więcej tu: https://www.grohe.pl/pl_pl/grohe/kuchnie/baterie-kuchenne-z-filtrem-wodnym/grohe-blue-pure.html

c) baterie jak ta wyżej, ale już bez filtra w zestawie (do dokupienia osobno). Duży wybór modeli i kolorów ma firma BLANCO. Więcej informacji znajdziesz tu: https://www.blanco.com/pl-pl/baterie/?specialfunctions=filterfaucet:true

Super giga gadżet – filtrowanie, chłodzenie, gazowanie i grzanie wody

Idąc dalej, są baterie podające wodę filtrowaną zimną oraz wrzątek (Grohe Red). Są baterie podające wodę filtrowaną zwykłą – oraz w 2 stopniach gazowania (Grohe Blue). Trzeci typ to połączenie powyższych – Grohe Blue Red in One.

Jest to bez wątpienia najbardziej szpanerska bateria dostępna w tej chwili na naszym rynku: )

… Grohe Blue Red in One zapewnia nie tylko filtrowanie wody, ale także chłodzenie, dwustopniowe gazowanie i wrzątek! Kosztuje katalogowo między 10-12 tys, w zależności od wykończenia. Trzeba brać?

Oto filmik producenta:

Oto recenzja Blanki Lipińskiej..

Oto jak wygląda cały zestaw:

Czy polecam? Tak – to ciekawy i wszechstronny produkt. Czy kupiłabym sobie? Raczej nie. Nie jestem gadżeciarą, lubię proste rzeczy.

Baterie uruchamiane na dotyk – elektronicznie

To osobny typ baterii, moim zdaniem godny uwagi. Bo kto nie chce uruchomić baterii nadgarstkiem, zamiast sięgać brudną ręką do mieszacza? Oczywiście możesz sterować również klasycznym mieszaczem (jeśli chcesz). Baterię tę zamontujesz na każdym etapie inwestycji – nie trzeba gniazdka. W większości są to modele zasilane na baterię, która wystarcza średnio na pół roku.
Oto przykład całkiem fajnej baterii elektronicznej – Grohe Zedra Touch

Baterie uruchamiane na dotyk – bez prądu

Są też baterie uruchamiane na dotyk – ale mechanicznie, np. poprzez naciśnięcie przycisku z przodu wylewki. Z początku mi się to spodobało – w końcu co mechaniczne, to pewne – nie trzeba zajmować się nawet wymianą baterii. Być może są fajne modele (jeśli je znacie, to piszcie!) ale ja się tym sposobem działania rozczarowałam. Pokażę czemu na przykładzie baterii Grohe Essence Smart Control. Obejrzyj filmik!

Bateria kuchenna “półprofesjonalna” czyli wysoka, z wylewką odwieszaną na uchwyt

Baterie tego typu to najwyższe na rynku modele – mają 45 – 55 cm wysokości. Ze względu na wysokość sprawdzą się w kuchniach, gdzie nad zlewem nie ma szafek, pod które po prostu nie wejdą, lub na wyspach kuchennych. Zaleta: kuchnia wygląda profesjonalnie jak u Amaro, a Ty dzięki zasięgowi wylewki możesz opłukać nawet kocioł po bigosie! Prawdziwym plusem tych baterii jest to, że rączka wylewki nie wymaga wyciągania, tylko sprężynuje, samodzielnie unosząc się w górze, dzięki czemu używanie jest kompletnie bezwysiłkowe. Bardzo łatwo ją odłożysz: po użyciu odwieszasz ją na uchwycie, zamiast w niego wkładać.. W niektórych modelach jest to tym prostsze, że uchwyt posiada magnes. Wylewka sama wskakuje na miejsce. Milutko.

Baterie “pod okno” czyli chowane

Potrzebujesz takiej, jeśli bez schowania baterii nie otworzysz w pełni okna, co ze względu na to, że lubimy umieszczać zlewy pod oknami, jest dość częstym problemem. Nie żebym jakoś szczególnie polecała to rozwiązanie – ale czasem jak mus, to mus.

Oto rozwiązanie starego typu (nie polecam)


A oto nowe patenty.

Blanco Eloscope-F II 
Teka AUK 983

Jeszcze kilka luźnych myśli. O czym warto pamiętać, niezależnie jakie funkcje będzie miała wybrana przez Ciebie bateria kuchenna:

1. Dla wygody – wybierz baterię jednouchwytową (z mieszaczem)

Do lamusa odchodzą baterie bez mieszacza – czyli inaczej mówiąc z dwoma kurkami (w których żeby zmieszać wodę ciepłą i zimną, musisz użyć obu rąk). O wiele wygodniejsze są te z mieszaczem w formie dźwigni, który obsłużysz prawą lub lewą ręką (można go zazwyczaj obrócić przy instalacji).

2. Sprawdź, czy ma perlator?

Perlator – to “siteczko” ukryte wewnątrz baterii, rozbijające i napowietrzające strumień wody, co przeciwdziała rozbryzgiwaniu jej na boki. Napowietrzenie strumienia spowalnia wypływ wody, przy jednoczesnym odczuciu jej wystarczającej ilości – to pozwala oszczędzić zużycie wody czasem nawet o 70%! Mają go wszystkie lepsze baterie – ale w wielu firmach możesz dokupić go osobno.

Jak działa perlator i co to dokładnie jest? Przeczytasz tu https://domolubni.pl/co-to-jest-perlator-i-jakie-moze-miec-funkcje/

3. Masz praktyczne podejście do sprzątania? Nie bierz dwuotworowej

Dwuotworowa jest teraz bardziej “w modzie” ale wiedz, że jej posiadacze muszą czyścić blat wokół dwóch nóżek, a nie tylko jednej. Czy warto?

4. Nie kupuj taniego badziewia

Bateria kuchenna to produkt, na którym według mnie nie warto oszczędzać. Tania będzie bez perlatora, więc będzie pryskać i zużywać więcej wody. Gadżety tupu wyciągana wylewka mogą Cię zawieść (wylewkę będzie trudno odłożyć albo będzie się blokować, coś może przeciekać) . Również dobry wygląd jest tu zagrożony — mogą wystąpić problemy z powłoką (plamy, łuszczenie się, odpryski, rysowanie). Warto dopłacić te 200-300 zł, albo kupić podstawowy model w podstawowym kolorze (chrom) ale dobrej marki (Grohe, Hansgrohe, Kludi). Więcej na temat taniej armatury znajdziesz tu:

Tania armatura. Co się z nią dzieje po latach?

Mam nadzieje, że ułatwiłam Ci wybór i że znajdziesz baterię kuchenną najbliższą Twoim potrzebom! Ja mam Kludi L line, z wyciąganą wylewką. Jest ładna, nie była bardzo droga. Jestem zadowolona. Być może teraz kupiłabym jakąś baterię z filtrem, a może nawet z gazowaną wodą? Mam dość kupowania wody w butelkach, na dłuzszą metę te baterie to oszczędność sił, pieniędzy, czasu i środowiska!!!

Nie zapomnij obserwować mnie na Instagramie (link tutaj) po więcej!

See U

Total
10
Shares
Share 10
Share 0
Share 0
Tweet 0
Pin it 0
Poprzedni artykuł
  • Wybierz dobrze!

Wnętrze we francuskim stylu. Recepta!

  • 14 maja 2022
  • Archiguru
ZOBACZ
Następny artykuł
  • Wybierz dobrze!

Blat w kolorze szarym. Co my tu mamy?

  • 5 czerwca 2022
  • Archiguru
ZOBACZ
Podobne posty
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Stojak na ubrania – przegląd najciekawszych modeli

  • Archiguru
  • 3 grudnia 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Obudowa grzejnika: kilka fajnych pomysłów

  • Archiguru
  • 14 października 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Szafa na ubrania cz.2 – wnętrze na patencie!

  • Archiguru
  • 10 września 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Pokój ucznia – cz. 2

  • Archiguru
  • 1 sierpnia 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Pokój ucznia – cz. 1

  • Archiguru
  • 6 lipca 2022
ZOBACZ
  • Wybierz dobrze!

Blat w kolorze szarym. Co my tu mamy?

  • Archiguru
  • 5 czerwca 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Autorka

Witam Cię serdecznie na ARCHIGURU! 

Nazywam się Iza Rydygier. Mieszkam i pracuję w Warszawie, prowadząc znaną pracownię architektury wnętrz. Przez lata wypracowałam wiele wnętrzarskich rozwiązań, które pokazuję na blogu.

Jeśli urządzasz dom lub mieszkanie i chcesz:

- przejść przez to zachowując spokój ducha
- podjąć same dobre decyzje
- nie wejść na minę i nie stracić pieniędzy
- zatrudnić właściwych wykonawców
- a na koniec zachwycić się efektem tej pracy

....to ten blog jest dla Ciebie!

Obserwuj mnie na:

     

Nawigacja
  • Bądźmy w kontakcie!
  • Kategorie
    • Wnętrzarska ściąga
    • Robimy remont
    • Moim okiem
    • Projekty w toku
  • REGULAMIN SERWISU
  • Polityka prywatności
  • Współpraca
Słowa klucze
architekt wnętrz biel Częste błędy Dobry fachowiec dobry rzut dodatki Domy gwiazd drewno duże płytki ekipa wykończeniowa elementy mosiężne fototapety gotowe zestawienia jakie mieszkanie wybrać jaki układ wybrać Jak ukryć pralkę korzystny układ kuchnia materiały wykończeniowe Miejsce na pralkę Moim okiem moje ulubione przedmioty moje ulubione rozwiązania mosiądz pralka ukryta Pralka w mieszkaniu Pralnia projektant wnętrz Projektowe TRIKI Projekty w toku płytki wielkoformatowe Remont krok po kroku Robimy remont styl industrialny tego nie rób to co kocham Wnętrzarska ściąga wybieramy architekta wybieramy projektanta Wybierz dobrze! wybór mieszkania Wygodna pralnia wykonawca zanim kupisz mieszkanie łazienka
Najczęściej czytane
    • To, co kocham
    Umywalki na zamówienie
    • 24 lutego 2020
    • Częste błędy
    7 błędów w oświetleniu mieszkania >LISTA<
    • 7 września 2021
    • Częste błędy
    Niech moc spotów będzie z Tobą!
    • 25 lutego 2021
    • To, co kocham
    W stylu drwala. Fornir kamienny
    • 12 stycznia 2020
    • To, co kocham
    Płytki z fakturą
    • 12 maja 2020
    • Domy gwiazd
    • Wybierz dobrze!
    Przeżyj szok w domu Kim Kardashian
    • 17 marca 2022
    • To, co kocham
    Płytki VIVES Batllo
    • 24 stycznia 2020
ARCHIGURU blog
  • Wnętrzarska ściąga
  • Robimy remont
  • Moim okiem
  • Projekty w toku

Wpisz wyszukiwane słowo i naciśnij ENTER

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Kontynuując przeglądanie tej witryny, wyrażasz zgodę na ich użycie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.
Rozumiem
Manage consent

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT