Oto kilka ważnych aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę kupując nieruchomość. Kolejność nie świadczy o ważności. Wszystkie wskazówki są w tym samym stopniu istotne i warto je rozważyć jeśli przed Tobą wybór mieszkania.
Czy widok od wejścia do mieszkania będzie zachęcający?
Bywa, że pierwszą rzeczą, którą widzimy jest ciemny korytarz z mnóstwem drzwi, lub po prostu drzwi do ubikacji. Ewentualnie, drzwi szafy.. Wszystko, co łączy te elementy to te trzy słowa: to nic ciekawego!
Lepiej wybrać mieszkanie, które nie ma tego problemu – lub takie, gdzie da się to zmienić.
IZARYDYGIER.PL FOT MARCIN GRABOWIECKI
Co będzie „fajnie” zobaczyć od wejścia?
- Po pierwsze – zawsze miło jest widzieć wpadające światło dzienne. Wybierz układ, który umożliwi doświetlenie korytarza naturalnym światłem.
- Po drugie: coś ładnego – komodę z obrazem, lustro z siedziskiem, ładną klatkę schodową (jeśli to dom), ciekawe siedzisko.
- Korzystny będzie widok na dalszą część mieszkania, np. fragment salonu, albo wyspę kuchenną. Nie musi to być cały salon widoczny z wejścia. Dobrze jednak, żeby ładny fragment salonu gdzieś nam w oddali mignął i żebyśmy od progu poczuli przestrzeń. Zachęci nas to do pójścia dalej.
Czy jest wystarczająca ilość miejsca na szafy?
Szafa o szerokości 120 cm w hallu nie wystarczy na buty i ubrania wierzchnie 3 osobowej rodziny. Są sposoby, by zmienić rzut i powiększyć ilość miejsca przeznaczonego na szafy. Pytanie, czy rzut stwarza taką możliwość? Przyjrzyj się dobrze. Jak można to zmienić przeczytasz w historii aranżacji tego „problemowego” mieszkania.
Co do szaf, zobacz, czy są na nie przewidziane „zgrabne” miejsca.
Na przykład, czy nie wchodzi się mijając od razu bok szafy. Szpara za jej plecami to nie jest estetyczny widok. Lepiej wchodzi do pokoju widząc szafę prostopadle lub od przodu. Dobrze robią też wnęki, w których szafa się chowa.
Jak duża jest kanapa wrysowana w rzut prezentacyjny?
Deweloperzy stosują pewien sprytny trik – na rzucie dla kupujących umieszczają symbole mebli odpowiadające mniejszym niż w rzeczywistości kupisz, sprzętom. To znaczy, ze widzisz salon z kuchnią, gdzie mieści się wyspa, stół, sofa, telewizor. Potem okazuje się, że tylko kuchnia jest narysowana w poprawnej skali – ale już sofa, która jest na rzucie, to nie współczesna szeroka i głęboka sofa, o której myślałaś, tylko sofka jak w poczekalni u dentysty. Mamy mały stół, wąskie krzesła. Zwróć na to uwagę.
Uważaj na modny „salon z kuchnią”
To bardzo popularny układ – tym bardziej, że deweloper może za jednym razem „opędzić” te dwa pomieszczenia. Przyjrzyj się (zwłaszcza przy małych metrażach) czy proporcje kuchni do pozostałej powierzchni nie są zachwiane. Siedząc na kanapie, nie chcemy ciągle czuć się jak w kuchni, z garnkiem tuż pod łokciem. Jeśli salon ma okna (lub okno) tylko na jednej ze ścian, to bardzo często kuchnia umieszczona jest w głębi, w ciemnym kącie. Zastanów się, czy akceptujesz ciemną kuchnię.
Gdzie postawisz najważniejsze meble?
- Sprawdź, czy jest miejsce na stół. I to nie taki przysunięty do ściany. Najlepiej, żeby był wolnostojący – wtedy to dostatecznie wygodne miejsce, żeby spotkać się w większym gronie.
- Jakie są możliwości ustawienia kanapy? To jest mebel na którym wypoczywamy i warto żeby widok z kanapy nas relaksował, a nie drażnił. Fajnie byłoby patrzeć na coś ładnego i spokojnego (np. w stronę okien) lub na coś, co nas interesuje (telewizor, kominek, fotele stojące naprzeciwko).
- Widok wprost na kuchnię, drzwi wejściowe lub w głąb korytarza rokuje gorzej.
- Czy jest miejsce na to, żeby naprzeciwko sofy ustawić telewizor? Zwróć na to uwagę, zwłaszcza jeśli lubisz oglądać filmy i zależy Ci na nagłośnieniu, które powinno być symetryczne względem Ciebie. Nie jest to wbrew pozorom problem tylko małych metraży.
To jeszcze nie koniec wskazówek.
Ponieważ jest ich sporo, dzielę wpis na części. Zapraszam do następnej, ostatniej części już niebawem. Pokażę Ci w niej przykłady rzutów, które z początku nie rokowały, a po przeróbkach zrobiły się zdecydowanie do wzięcia!
Wybieramy mieszkanie część 3 – przykłady
Jeśli chcesz, ocenię Twój rzut za Ciebie. Na czym to polega?
Mam duże doświadczenie i chętnie powiem Ci, jakie możliwości stwarzają rzuty, które rozważasz. Podczas spotkania omówimy wszystkie słabości i zalety. Ocenię, czy i jaka przebudowa jest możliwa, i z jakim kosztem będzie się wiązać.
Pogotowie wnętrzarskie do usług.
