Jeśli właśnie urządzasz sobie łazienkę i odwiedzasz sklepy z wyposażeniem, to na pewno zaciekawiły Cię wanny wolnostojące. Takie wanny pojawiły się kilka lat temu i co tu dużo opowiadać – szybko zaczęły zdobywać nasze konsumenckie serca. Ich urok bierze się z tego,
że w przeciwieństwie do tych zabudowanych, sprawiają, że nawet mała łazienka w zwykłym bloku może zostać salonem kąpielowym.
Co się liczy – oprócz ładnego wyglądu, trwałego materiału i dobrej ceny?
Kilka lat temu, gdy te wanny stały się obiektem pożądania moich klientów, a ja nie miałam
z nimi jeszcze zbyt wielu osobistych doświadczeń, przeoczyliśmy pewne ważne aspekty.
O naszych wyborach decydował dizajn, materiał z którego wannę wykonano, oraz jej cena.
To jednak zdecydowanie za mało, żeby być zadowolonym z wybranej wanny!!
Pokażę Wam zdjęcia z jednej z moich realizacji z tamtego okresu.
Czy wiecie gdzie leżał problem?
Wanna wyglądała ładnie, miała dobrą cenę i okazała się trwała. Kot też ją polubił. Niestety, nie dopatrzyliśmy się trzech rzeczy, na które Ty zwrócisz uwagę, jeśli zechcesz skorzystać z naszych doświadczeń.
- Ta wanna jest ogromna – długa na 190 cm, wysoka na 55 cm i także bardzo pojemna, bo ściany ma prawie pionowe. Okey, mieści się do niej para na wspólną kąpiel. Ale pomyślcie tylko, ile trzeba czasu żeby ją napełnić?
Nawet duże wanny do zabudowy mają stosunkowo mniejszą pojemność, bo mają wyżej dno, i grubsze ściany (podwójne). Sprawia to tak na marginesie, że woda nie wystygnie zanim skończy się samo napełnianie. - Ta wanna nie ma systemu przelewowego – co naprawdę jest stresujące, jeśli trzeba długo napuszczać wodę i co 10 minut biegać i zaglądać, czy już zalaliśmy łazienkę, czy jeszcze nie. Jest to nadal częste w wielu modelach wanien wolnostojących, ze względu właśnie na ich konstrukcję (pojedyncza ściana, w której nie ukryje się rurka odpływu). Wciąż wybieram takie wanny ze względu na ich lekki wygląd, ale nie jest to rozwiązanie dla każdego.
- Ta wanna ma zły profil ścianek – prawie pionowy. To jest poważny temat, więc wybierając swoją wannę zwróć uwagę, czy będzie Ci wygodnie siedzieć w niej jak w kościelnej ławie.
Otóż nie wszyscy projektanci wanien przejmują się ergonomią – i wiele wanien nie oferuje tej podstawowej cechy, czyli wygody…
To nie jest dobry wybór – spójrz na profil tych wanien i wyobraź sobie siebie:
Wybierz dobrze wannę – po pierwsze wygodny profil.
Profil wanny powinien wspierać plecy leżącej osoby. Przy wannach dwuosobowych pochyły profil powinien być symetryczny z obu stron, tak by nikogo nie dyskryminować. W przeciwnym razie jeśli chcemy wziąć wspólną kąpiel, najpierw będziecie rzucać monetą, by ustalić, kto z której strony siedzi.
W praktyce warunek wygodnej podpory spełniają tego typu wanny. Zwróć uwagę jak widoczne jest nachylenie podparcia:
Przy czym jeśli Twoja wanna ma być używana przez jedną osobę na raz, wcale nie musi być symetryczna. Tak jak ta poniżej.
Istnieją też prostsze kształty zewnętrzne – ale dla wygody najważniejszy jest oczywiście wewnętrzny profil.
Z kolei wanna na kolejnym zdjęciu ma super wygodnie wyprofilowane nie tylko podparcie pleców, ale także krawędź. Możemy o nią dobrze oprzeć szyję, lub zwiesić rękę (tak zwany wannowy zimy łokieć). Jest to wanna zdecydowanie jednoosobowa, ponieważ przelew jest umieszczony w miejscu bardzo niekorzystnym dla drugiego użytkownika – tuż na oparciu.
Pamiętaj o przelewie!
Jeśli chcesz kupić wannę pozbawioną przelewu, nie ma sprawy. Ważne, żeby świadomie wybrać to rozwiązanie, a nie zdziwić się przy pierwszym użyciu. Wanny do zabudowy przyzwyczaiły nas do tego, że każda ma przelew, więc kupując wannę wolnostojącą możemy łatwo przeoczyć ten drobny aspekt. Nawet dość cienkościenne wanny można znaleźć w wersji z przelewem. Przykład? Wanna z mojej realizacji pod Konstancinem.
zdjecie z izarydygier.pl
Co znaczy prawidłowo umieszczony odpływ?
W wannach dwuosobowych najlepiej, gdy odpływ jest na środku. Wtedy nikt na nim nie usiądzie i go omyłkowo nie „otworzy”. O wygodzie nie wspominając! W wannach typowo jednoosobowych – odpływ najwygodniej mieć po przeciwnej stronie niż ta, gdzie będziemy siadać. Po prostu powinien być pod naszymi stopami. Te wanny są często krótsze, więc ma to spore znaczenie.
Prawidłowa wielkość.
Ostatni parametr – wielkość. W przypadku wanny wielkość nie zawsze działa na korzyść, więc nie trzeba z nią przesadzać. Mała wanna napełni i opróżni się szybciej. Zużyjesz mniejszą ilość wody, czyli zostaniesz w trendzie EKO. Wanny nie powinny być przesadnie wielkie także dlatego, że osoba niskiego wzrostu obsuwa się na ich dno, nie mogąc wygodnie zaprzeć się stopami. Przemyśl też, czy z wanny będzie korzystać jedna dorosła osoba, oraz na przykład kąpiące się dzieci – wtedy „robotę” zrobi wanna o długości 150, max 160 cm. Dla dwóch osób wygodniejsza będzie wanna o długości 170 cm i większe. Jeszcze większe wanny warto rozważyć tylko jeśli domownicy są większej postury i wysocy – powyżej 185 wzrostu.
Jak ustawić wannę wolnostojącą?
Wannę należy odsunąć od ściany, przy której stoi na ok 10 cm (by weszła rura od odkurzacza) i od bocznych ścian na absolutne min 7 cm (w tym najbardziej zbliżonym do ściany punkcie). Czasem można wannę lekko (parę stopni) przekrzywić, zwłaszcza jeśli ma podniesiony tył, będzie wyglądała wtedy atrakcyjniej i ożywi łazienkę. Czy wychodzi na to, że wanna nie musi być duża, i nie musi zająć wokół bardzo wiele miejsca. Czy już widzisz, że wanna wolnostojąca zmieści się w praktycznie każdej łazience? Jeśli nie wierzysz, zobacz jak swoją łazienkę urządziła Anna Wendzikowska!
Minus wanien wolnostojących
Jedyny minus, jaki widzę to ten, że nie da się w tego rodzaju wannie urządzić prysznica za parawanem. Ale to rozwiązanie bardzo kompromisowe i niezbyt ładne na żywo. Lepiej powalczyć o miejsce dla osobnego prysznica, do którego możemy wygodnie wejść.
Na razie to tyle jeśli chodzi o wannę. Pod kątem wygody temat raczej wyczerpany. O tym jak ją dobrze zaaranżować napiszę osobny wpis. Zajrzyj do zakładki PROJEKTOWE TRIKI!
No i pamiętaj 🙂 Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy w swojej aranżacji, na przykład chcesz znaleźć w łazience miejsce i na wannę, i na prysznic, to zapraszam do mojego wnętrzarskiego pogotowia – proste porady, także na odległość.
3 comments
Ale te wanny robią wrażenie pod każdym względem.
Fajnie o tej wannie🙂👍
dzięki 👉😊