Najczęstsza praca parkieciarza, to kładzenie deski warstwowej lub litego parkietu na wylewkę w mieszkaniu w stanie deweloperskim. Podłogi na legarach, trudne renowacje to rzadziej zdarzające się zadania. Czego wymagać od parkieciarza na Twojej inwestycji?
- Praca zgodnie ze sztuką to jego obowiązek. Parkieciarz daje gwarancję na całą usługę, więc będzie pilnował ważnych parametrów, ale przybliżmy to.
- parkieciarz musi sprawdzić wilgotność i stabilność podłoża. Jeśli uzna, że jest zbyt wilgotne (wylewka nie doschła w miejscach uzupełnień po wyburzonych ścianach, lub za mało czasu upłynęło od wylania, żeby wyschła), musimy czekać, lub umiejętnie osuszać pomieszczenie.
- parkieciarz sprawdza stabilność podłoża – czy nie jest zbyt kruche, nie odwarstwia się, czy wylewka nie jest zbyt słaba. Jeśli tak, najczęściej wzmacnia się ją miejscowo lub w większych powierzchniach.
- parkieciarz musi zostawić szczeliny dylatacyjne wzdłuż ścian. Takie, które pozwolą drewnu pracować, i zapobiegną podniesieniu się parkietu i oderwaniu się go na skutek naprężenia od wylewki. Tu możemy wymagać, żeby zrobił ją starannie – w każdym miejscu taką samą. Ustal jaka grubość dylatacji jest potrzebna (zależy od parametrów deski i od powierzchni pomieszczenia) i dopasuj do niej listwę cokołową. Jeśli chcesz mieć wyjątkowo wąskie cokoły (np. 12 mm) musisz zdecydowanie o tym porozmawiać przed kładzeniem parkietu. Inaczej mogą nie pokryć szczeliny dylatacji.
- parkiet klei się na klej elastyczny. Poproś o uwagę przy klejeniu – czasem podczas prac klejem zabrudzone zostają okna i ściany, a trudno go usunąć.
- jeśli parkieciarz ma wybarwić deskę po cyklinowaniu (nie jest to deska gotowa) koniecznie niech zrobi Ci próbę kolorów i stopnia połysku na osobnej powierzchni. Tutaj nie ma miejsca na rozczarowanie! Można potem nieźle płakać. Nie ma na przykład czegoś takiego jak jedna “bielona deska” – odcieni i sposobów bielenia drewna jest milion a niektóre dają okropny efekt.
To były podstawy – teraz prośby “specjalne”
- możesz poprosić parkieciarza, żeby miejscowo (na przykład tam, gdzie nie planujesz cokołu, bo na przykład na całej ścianie masz fototapetę za szkłem) dociął deskę praktycznie na milimetry do samej ściany.
- jeśli na którejś ze ścian masz kamień w płytkach, fajnie na etapie wykonania kłaść go dolną krawędzią “od poziomu parkietu”. Dzięki temu, parkieciarz będzie mógł parkiet wsunąć pod jego dolną krawędź. Potrzebną dylatację przykryje grubość kamienia, i cokół okaże się niepotrzebny!! Uzyskasz nowoczesny, piękny detal – jak na foto poniżej.
OLREALIZACJA IZARYDYGIER.PL
- ustal koniecznie, jak ma wyglądać połączenie parkietu z innymi materiałami na posadzkach. Standardowo daje się tam korek, ja polecam specjalne parkieciarskie kity. Ale możesz ustalić też takiego typu detal (info w tym wpisie).
Realizacja izarydygier.pl
REALIZACJA IZARYDYGIER.PL
Czego jeszcze wymagać od parkieciarza? Stawiaj wysoko poprzeczkę
od samego początku, a nie przy odbiorze..
- powiedz, że lubisz chodzić boso. Uprzedź, że przy odbiorze będziesz zwracać uwagę na to, czy poziom materiałów na posadzce jest idealnie ten sam, niewyczuwalny pod gołą stopą. Ostra krawędź deski powinna być spiłowana.
- jeśli chcesz, żeby Twoja podłoga wyglądała w stu procentach dobrze, poproś o odłożenie zbyt bogatych kolorystycznie (mających dużo kontrastowego bielma, lub gorzej wybarwionych) i zbyt sękowatych desek. Jeśli jest ich mało można potraktować je jako odpad, ale jeśli wiele, to zasugeruj wykorzystanie ich pod szafami, tam gdzie będą stały łóżka itd. Pokaż dokładnie panu, gdzie to będzie. Najlepiej poświęć czas i przejrzyj z nim wszystkie deski, tak by było jasne, których zdecydowanie nie chcesz. Niektóre osoby są bardzo wrażliwe na te sprawy i na tyle drażni je “jedna dziwna” deska w korytarzu, że trzeba ja potem wycinać z gotowego parkietu, co nie jest proste i nie służy trwałości parkietu.
- poproś o dobre wietrzenie po (lub i przy) robocie. Zrób to zwłaszcza jeśli na budowę przychodzisz w ciąży lub z dziećmi. Niech pan parkieciarz zostawi otwarte okna. Chemia parkieciarska jest bardzo mocna i niezdrowa.
Przy okazji, Twój parkiet będzie olejowany czy lakierowany? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, mam dobrą wiadomość – już wkrótce napiszę post na czym polega różnica, i co i dla kogo może być lepszym wyborem.

Potrzebujesz pomocy w drobnej sprawie związanej z urządzaniem wnętrz?
Zapraszam do mojego wnętrzarskiego pogotowia – proste porady, także na odległość.
1 comment
Na podłodze w tej łazience wykorzystałam marmur Giallo Siena. Trzeba poszukać ładnej płyty, bo kolory są czasem nierównomierne lub zgaszone..
https://mqpolska.pl/plyty-kamienne/marmur/zolty/gialo-siena-248