Jeśli właśnie robisz remont łazienki i planujesz w niej prysznic, na pewno zastanawiałaś się nad tym, jak zrobić w nim brodzik. Kiedyś były tylko grubaśne gotowe brodziki, które stawiało się na płytki, a wchodziło się do nich robiąc duuuży krok. Dziś każdy chce mieć brodzik jak najcieńszy, a najlepiej zlicowany z powierzchnią posadzki. Dzięki temu wpisowi ocenisz, który brodzik jest lepszy: brodzik wykonany na posadzce, z dnem z płytek? Czy może brodzik gotowy, ale na tyle cienki, że po wbudowaniu w posadzkę będzie się z nią licował? Pomogę Ci dokonać wyboru.
Brodziki posadzkowe – te wykonane z płytek, z wymodelowanym spadkiem do odpływu liniowego – są z nami już z 10 lat. Narobiłam się ich w życiu sporo – w pewnym momencie była na nie taka moda, że w zasadzie nikt nie wyobrażał sobie nowoczesnej łazienki bez nich! I faktycznie, da się je zrobić pięknie. Mają wiele zalet. Ale też wiele wad. Zacznijmy od zalet 🙂
Brodziki posadzkowe – zalety
- Brodzik liniowy sprawia, że masz ciągłość materiału na posadzce.
- Łazienka jest bardziej przestrzenna (posadzka mniej podzielona)
- Spadek do odpływu nie musi być znaczny – wystarczy 1,5 % (15 mm na każdy metr długości spadku)
- Wygląda prosto i nowocześnie
- Nie musisz pod niego dostosowywać wymiarów wnęki prysznicowej (tak jak pod gotowy brodzik, który ma stały wymiar). Wystarczy, że kupisz odpowiedniej długości odpływ liniowy
- Odpływy liniowe są bardzo tanie!
- Bardzo pasuje do łazienek z prysznicem walk-in
Brodzik posadzkowy w prysznicu walk-in, ściany i podłoga: kamień
izarydygier.pl
Brodzik we wnęce, na podłodze płytka 20×20
izarydygier.pl
izarydygier.pl
Brodzik walk-in, na podłodze posadzka z żywicy. Spadek wymodelowany w wylewce, do osi brodzika
izarydygier.pl
izarydygier.pl
Brodziki posadzkowe – wady
- Wyższe niebezpieczeństwo awarii – zwłaszcza po latach. Niestety nigdy nie wiesz i nie jesteś w stanie do końca sprawdzić, czy Twoja ekipa wykonała pracę prawidłowo. Jeśli izolacja przeciwwilgociowa jest wykonana źle, niestarannie, lub została przerwana podczas kładzenia płytek, brodzik posadzkowy będzie przeciekał. Możesz zalać sąsiada.
- Duże konsekwencje złego wykonania – na przykład przy za małym spadku, lub niedrożnym odpływie, woda będzie wylewać się do łazienki (co jest częste w hotelach).
Brodzik, który widziałam niedawno w pewnym hotelu…
- Niezbyt estetyczny detal. Odpływ liniowy zabudowuje się płytkami. Od ich układu i sposobu docięcia zależy, czy będzie to ładny czy denerwujący Cię detal. Najprawdopodobniej do czegoś będzie można się przyczepić – cudów nie ma. A to jakaś fuga za szeroka, a to brzeg płytki poszarpany, a to konieczność wymodelowania spadku sprawi, że na płytkach pojawią się docięcia w skosy (koperta). Być może Pan płytkarz nie wycyrkluje idealnie z obudową odpływu i będzie ona minimalnie wystawać, albo chować się w stosunku do powierzchni płytek. Taka podłoga może nie wyglądać tak estetycznie jak byśmy chcieli.
Brodzik hotelowy
Brodzik wyłożony kamieniem w slabie. Mimo starań kamieniarza i ekipy – widać fugi wokół obudowy odpływu.
izarydygier.pl
Brodziki posadzkowe – wady ciąg dalszy…
- Fugi się brudzą, również w brodziku! Widać to wokół odpływu liniowego – tam fuga potrafi być grubsza.
- Nie wszędzie się da. Czasem nastawisz się na odpływ liniowy, ale hydraulik po skuciu wylewki powie Ci, że niestety nie uzyska spadku. Gdyby chodziło o brodzik gotowy – trudno – po prostu będzie wystawał z posadzki na ten 1 czy 2 centymetry – jak się nie da, to się nie da. Gorzej gdy masz nietypowych wymiarów wnękę i nie ma za bardzo łatwego rozwiązania.. Na pewno nie jest nim próg i spadek do odpływu z wyższego miejsca. To jest totalna kicha.
- Zimno w stopy (gres jest chłodny póki nie nagrzeje go woda, plastik jest o wiele cieplejszy na dzień dobry)…. no chyba że zainstalujesz sobie ogrzewanie elektryczne lub wodne pod samym brodzikiem.
- Nie da się go zrobić jeśli planujesz kabinę narożną – jedna strona spadku odsłoni brzeg gresu. No chyba że dotniesz płytki w kopertę tak jak tu, ale trzeba lubić takie skośne fugi
Brodzik ze spadkiem do odpływu w formie koperty – kabina narożna. Autor: muratordom
- Odpada przy kabinie o kształcie półokrągłym i skośnym – nie da się dociąć ładnie płytek do spadku.
- Raczej nie do zrobienia jeśli masz brodzik z mozaiki (zwłaszcza okrągłej). Ciężko zrobić ładnie wyglądające przełamanie tam gdzie wymagamy początku spadku. Fugi na mozaice będą się bardzo brudziły. Gdy w grę wchodzą małe płytki – musisz się bardzo starać. To się da zrobić, ale trzeba wiele doświadczenia i dobrego planowania żeby efekt był super – tak jak poniżej 🙂
Uroczy brodzik ze spadkiem ku ścianie. Żeby uniknąć kłopotu z zabudowaniem drobnej płytki w pokrywie odpływu liniowego, w całej łazience zrobiłam „kołnierz” z czarnego gresu.
izarydygier.pl
Brodziki posadzkowe – moja opinia
Dla mnie przeważającym argumentem PRZECIWKO brodzikom posadzkowym jest niska estetyka wykonania. Trzeba mieć naprawdę bardzo dobrego wykonawcę żeby taki brodzik wyglądał nienagannie. A to się rzadko zdarza. Niestety.
Według moich obserwacji, brodziki posadzkowe z płytek stają się coraz mniej popularne. Ludzie mają do nich raczej negatywny stosunek: są zniechęceni tym, jak wyglądał lub funkcjonował brodzik, z którego gdzieś już korzystali. Kiedy siadamy do pracy, wielu moich klientów zastrzega, że takiego czegoś nie chce. Ja też widziałam wiele złych wykonań w kilku hotelach a także u przyjaciół- i się temu nie dziwię.
Dlatego brodzików posadzkowych używam
tylko w wyjątkowych przypadkach.
A ostatnio staram się ich wręcz unikać!
Co w zamian? Wracają brodziki gotowe, do zabudowy w posadzce.
Mogę unikać brodzików posadzkowych wykonanych z płytek, dlatego, że pojawiła się dla nich bardzo atrakcyjna konkurencja! Są to niziutkie brodziki gotowe, które możemy wbudować między płytki licując je z powierzchnią podłogi. To zupełnie co innego niż „stare” wysokie akrylowe brodziki. Zobacz:
Huppe Easyflat
Huppe Easy FLat
Brodziki gotowe – jakie są ich zalety?
- Masz praktycznie 100% pewność, że nic nie będzie przeciekało
(chyba że Twój wykonawca to partacz) - Masz pod stopą estetyczny monolit, czyli bryłę bez fug, z delikatnym spadkiem do odpływu zakrytego ładnym deklem. Masz w domu to, co widzisz w sklepie. Nie zaskoczy Cię złe wykonanie, brzydkie fugi i docinki.
- Powierzchnia jest ciepła (tworzywo z którego wykonywane są te brodziki jest po prostu ciepłe w dotyku, niezależnie czy to jest konglomerat czy akryl)
- Nadają się do kabin o każdym kształcie – także narożnych i obłych albo skośnych
Brodziki gotowe – wady
- Występują w ograniczonej palecie barw (zazwyczaj biel, czerń, antracyt, szary, czasem beżowy)
Duravit Stonetto
- Odcinają się wizualnie od posadzki – zwłaszcza tej z drobnych płytek – pomniejszają i dzielą trochę pomieszczenie..
- Musisz mieć zaplanowaną wnękę pod konkretny wymiar (wymiar brodzika plus ok 2 cm na gresy)
- Nie każdy brodzik gotowy da się wbudować w posadzkę. Po pierwsze – musi być niski (max 4 cm, ale im niższy tym lepszy, no chyba że mieszkasz w domku i Twoja rura odpływowa może być widoczna piętro niżej :). Zanim kupisz spytaj hydraulika, jakiej wysokości brodzik da się u Ciebie zamontować tak, by wypadł na równi z płytkami.
Radaway Teos
- Brodzik do wbudowania musi być na planie prostokąta, z ostrymi kątami na narożnikach. Zaokrąglone narożniki odpadają – nie dotniesz do nich płytki. Jeśli obłe są brzegi (krawędzie) możesz zawsze dać brodzik te 4 mm wyżej.
- Nie masz pewności, że brodzik uda się zlicować z gresem podłogi – to zależy od grubości wylewki i od tego jak daleko jest pion. Ale w razie czego możesz obsadzić brodzik żeby wystawał na 1-2 cm, może być częściowo schowany, więc jest to nadal atrakcyjne rozwiązanie
Brodziki gotowe – moja opinia
Jestem za. U siebie od lat mam taki brodzik, co prawda nie udało się go w całości wpuścić w posadzkę (z różnych przyczyn) ale cieszę się jego niezawodnością, czystością i ciepłem pod stopami. Nigdy nie wylał, super odprowadza wodę, chyba że odpływ zapchają włosy. Mam zwykły akrylowy brodzik starego typu, ale niski, w kolorze białym. Kosztował ok. 600 zł. Jak będę remontować łazienkę wybiorę gotowy brodzik.
Jeśli podoba Ci się ten wpis, napisz dwa słowa w komentarzu. A może masz pytania?
Zachęcam do obserwowania mnie na Facebooku i Instagramie!